A. Ko. | 22. 4. 2023, 11:00
Spoznajte novega prebivalca prostranih gozdov Jelovice
Srečali ga verjetno ne boste nikdar, ker se njegove poti s človekom križajo le redko. Bolje je tako. Lukaš bo pomagal rešiti populacijo pred izumrtjem.
Poslanstvo projekta LIFE Lynx je reševanje risa v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah pred izumrtjem. V tem okolju je ris enkrat že izumrl, to je bilo v začetku 20. stoletja zaradi lova, izgube naravnega habitata in pomanjkanja plena. Leta 1973 so risa ponovno doselili, iz slovaškega dela Karpatov so v Slovenijo preselili prvih 6 primerkov.
"Doselitev je bila na začetki zelo uspešna in živali so se razširile proti jugovzhodu na Hrvaško in v Bosno in Hercegovino, proti zahodu v Italijo ter proti severu v Avstrijo. Na žalost se je po nekaj desetletjih populacija začela zmanjševati," so zapisali na spletni strani projekta, kot glavna razloga za to pa navedli parjenje v sorodstvu in naključni tok frekvence genov.
Pravijo, da bo populacijo rešila 'genska' osvežitev in izboljšanje povezanosti z drugo populacijo, predvsem alpsko. Pred nekaj dnevi so iz projekta sporočili, da so v naravo spustili risa z imenom Lukaš. Premestili so ga iz Slovaške, novemu okolju pa se je prilagajal v karantenski ogradi. Za prilagajanje si je vzel čas, a potrpežljivi opazovalci so imeli potem kaj videti.
Lukaša so na Slovaškem ujeli že konec januarja, v gozdovih Jelovice pa bo nadomestil risa Zoisa, katerega lokacij z ovratnice ne prejemajo več že eno leto. "Od takrat ga tudi nismo več zaznali na foto-pasteh ali med sledenjem v snegu. Zelo verjetno je, da Zoisa ni več. Na območju Jelovice ima svoj teritorij doseljena risinja Aida, ki ji bomo z novim doseljenim samcem omogočili, da bo na njenem območju prisoten njej nesoroden ris, s katerim se bo lahko parila," so zapisali na projektu LIFE lynx.