Uredništvo | 12. 7. 2024, 08:13

Ste vedeli, da v ZOO Ljubljana prebiva žival, ki je v divjini ni več mogoče videti? (Imajo mladička!)

ZOO Ljubljana/Facebook/posnetek zaslona

To bitje spada med kritično ogrožene, strokovnjaki pa so skoraj prepričani, da je v naravnem okolju ni več. Njihova posebna kamuflaža so pike. 

Ste že kdaj slišali za indokitajsko siko? Gre za kritično ogroženo podvrsto, ki je bila nekdaj razširjena v poplavnih gozdovih Vietnama. Danes najverjetneje živi le še v ujetništvu in opazujemo jo lahko tudi v ZOO Ljubljana.

Več njih pravzaprav, med njimi tudi mladička, ki ga je skoraj nemogoče videti, pa je zaposlenim to vendarle uspelo zelo na daleč in zelo na tiho posneti. "Z namenom ohranjanja te ogrožene populacije jelenov jih gojimo tudi po živalskih vrtovih v okviru vzrejnega programa Evropske zveze živalskih vrtov in akvarijev," so ob spodnjem posnetku zapisali v ZOO Ljubljana. 

Dodali so, da mladiči sika jelenov v travi preživijo ves dan, medtem ko se samica hrani v bližini. Do mladička pride in se z njim druži tedaj, ko si malček zaželi njenega mleka. "Preden se oddalji poskrbi, da mladič nima vonja s katerim bi privabil plenilce," so še zapisali.

Sika jeleni imajo eno prav posebno lastnost - bele pike po telesu, ki niso značilne samo za mladičke, pač pa se ohranijo tudi v odraslem obdobju. Ne gre samo za vizualno posebnost, so odlična kamuflaža, saj tako mladički v travi lažje ostanejo neopaženi. 

Pa še ena zanimivost: po sika jelenih je zelo znano japonsko mesto Nara, kjer se ta bitja prosto sprehajajo med turisti in domačini. Jeleni tam veljajo za nebeške živali, ki jih ščitijo, vse pa izhaja iz legende, da naj bi bog Takemikazuči prispel v Naro na belem jelenu.

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec