V Hajdošah so odkrili škatlo, v kateri so bili vsaj štirje mucki, eden že na robu smrti.
Nedavno smo poročali, da je nekdo na Rakitni odvrgel kartonasto škatlo, v njej pa se je nahajala jata petelinov in kokoši. A komaj je minilo nekaj časa, že so pristojna društva poročala o novi najdbi.
Tako se je Društvo proti mučenju živali Ptuj podal na Facebook in delil fotografijo škatle, v kateri se nahajajo vsaj štirje onemogli mucki. Kot so zapisali, so bili najdeni v Hajdošah v občini Hajdina, en mucek pa je bil že na robu smrti. Ob objavo društva se je obregnila tudi Jadranka Juras, ki je obsodila to zavržno dejanje. "Boh ne daj mačko sterilizirati, kajne?! Večji greh kot vsako leto dvakrat ali trikrat zmetati njene otroke v kanto, vodo, potolči z lopato, zapreti v vrečke in škatle. Čustvena inteligenca nula," je zapisala.
Vsekakor so njene obsojajoče besede na mestu, saj je zapuščanje in nehumano pobijanje mačjih mladičkov že dolgo časa pereča problematika v Sloveniji. Nekateri skrbniki mačk, predvsem se to dogaja na ruralnem območju, nimajo nikakršnega spoštovanja do življenja živali in se odločijo, da se jih znebijo na izjemno nečloveški in neetični način.
Kljub neprestanem opozarjanju, da je treba mačke sterilizirati in kastrirati, se problematika zapuščanja živali nadaljuje. Pri tem je treba tudi izpostaviti, da je namerna zapustitev živali kaznivo dejanje, a storilci pogosto ostanejo nekaznovani.
Na dotično problematiko so med drugim opozorili tudi v društvu za pomoč živalim Žverca, kjer so delili raznolike oglase za mačje mladiče, ki iščejo dom. "Pogosto se počutimo kot eni naivni idioti, ko upamo, da bomo morda kdaj prišli 'na zeleno vejo' z mačjo populacijo. Da morda enkrat še v času enega življenja doživimo, da mačk ne bi pobirali kot smeti, da bi morda ljudje dojeli, da se jih še vedno skoti mnogo več, kot je dobrih skrbnikov zadnje. Skupin, kjer mačke ponujajo kot odvečne zelenjavne pridelke, ki se bodo sicer pokvarili, raje ne spremljamo, ker je preveč stresno," so zapisali v svoji objavi.
Problematika bi se lahko preprosto rešila s sterilizacijo in kastracijo mačk, a več kot očitno je to nekaterim prevelik zalogaj. Brejost mačke traja približno dva meseca, kar ji omogoča, da skoti kar do pet legel na leto, čeprav večina ne koti tako pogosto. Običajno pa imajo od dva do šest mladičev, kar pomeni, da v kolikor mačka ni sterilizirana, ima lahko tudi do 30 mladičev na leto. Kakšna usoda čaka te mladiče, je za nekatere nepredstavljiva.
Številne veterinarske ambulante občasno ponujajo akcije za sterilizacijo mačk, da bi tako vsaj malo omilili število nezaželenih in brezdomnih živali. Takrat se cena za sterilizacijo giba okoli 30 evrov, izven akcije pa je cena od 50 evrov navzgor. A kljub različnim cenam, pa so si veterine enotne: cena ni izgovor!
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem