V dolžino meri 2 metra, težak je okoli 200 kilogramov in plava v morju – kaj je to? Ne, ni morski pes, ampak bitje, ki navdušuje tudi raziskovalce.
Naravni morski rezervat Miramar (Area Marina Protetta di Miramare), ki je približno osem kilometrov oddaljen od Trsta, svoje sledilce na Facebooku redno obvešča o zanimivostih, na katere njihovi strokovnjaki naletijo med raziskovanjem.
Pred kratkim so naleteli na morskega mesca (znanstveno Mola Mola). Ste že slišali zanj? Gre za sicer avtohtono ribo v Jadranskem morju, a je na njegovem severnem delu zelo redka. Težko jo je spregledati, saj ima zelo nenavaden videz, trup in glava sta kot v enem kosu, telo pa ploščato in okroglo.
Morski mesec je največja riba kostnica na svetu, v dolžino lahko zraste do tri metre! Opažen primerek je meril sicer en meter manj, je pa presunljiva tudi njegova teža - ocenjujejo jo na okoli 200 kilogramov (sicer pa bojda lahko odrasel samec doseže do 1000 kilogramov!). To pridobi s prehranjevanjem z meduzami, planktonom, majhnimi ribami, raki in drugimi morskimi nevretenčarji.
Še ena zanimivost: morski mesec je ena najbolj plodnih morskih živali, samica pa lahko sprosti milijone jajčec hkrati! A v resnici jih ni zelo veliko, saj je preživetje teh jajčec zelo nizko. Morski mesec se je sposoben prilagoditi različnim temperaturnim okoljem, saj je ena redkih rib, ki ima sposobnost delnega ohranjanja telesne toplote.
Pa še nekaj o njenem znanstvenem imenu, kot so zapisali na Val navtiki: "Mola pomeni v latinščini mlinski kamen, zato lahko že iz imena sklepamo, da gre za veliko, okroglo in ploščato ribo". In vsekakor nadvse zanimivo.