V naravi hrane ni več v izobilju in ptički bodo z veseljem pozobali nastavljene dobrote. A pazite, da jim ne naredite več škode kot koristi.
Ko zapade prvi sneg in se temperature spustijo, je pravi čas, da nasujete hrano v ptičje krmilnice oz. kako drugače pticam pomagate preživeti. Pa slednje res drži, ali ptice pozimi dejansko za preživetje potrebujejo našo pomoč?
"Upoštevajoč strokovno stališče, hranjenje ptic nima posebnega pomena za njihovo ohranjanje. Zagotovo pa je to najenostavnejša možnost za opazovanje ptic in eden izmed načinov za razvoj našega odnosa do njih," pravijo na DOPPS (Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije).
Pred kratkim so zapisali, da je zdaj že primeren čas, da začnemo nastavljati hrano, saj te v naravi ni več v izobilju. Ob tem so s svojimi sledilci delili nekaj osnovnih pravil oz. priporočil, ki so predpogoj, da je hranjenje za ptice varno in primerno.
Če v ptičjo hišico ne nasujemo prave hrane, je precej bolje, da ne nasujemo ničesar. "Ptice hranimo samo s hrano, ki jim je v enaki obliki dostopna tudi v naravi – s semeni in sadjem," pravijo na omenjenem društvu. Ob tem je zelo pomembno, da krmilnico pred vsakim ponovnim nasutjem očistimo. S hrano ne pretiravamo, saj tako preprečimo verjetnost okužbe.
Pomembno pa je tudi, da je krmilnica na mestu, ki ni dosegljivo mačkam. Mačke so velike plenilke, ki prežijo na ptice. Ali veste, da so v enem izmed nemških mest v času gnezdenja celo prepovedali zunanji izhod vsem domačim mačkam?
Novo na Metroplay: Kaj lahko pri e-mobilnosti storimo doma, da zmanjšamo tveganje za požar?