29. 6. 2022, 21:15
Te živali imate ves čas na obrazu
Mikroskopske pršice živijo v porah človeške kože in se ponoči parijo na naših obrazih.
Pršice se že med rojstvom prenesejo na dojenčke, prisotne pa so pri skoraj vseh ljudeh.
Več jih imajo odrasli, saj so tudi pore na njihovi koži večje.
Pršice D. folliculorum so dolge približno 0,03 milimetra, najraje se zadržujejo v dlačnih mešičkih na obrazu in ob prsnih bradavicah. Zelo rade imajo trepalnice. Prehranjujejo se z izločki naših lojnic. Aktivne so predvsem ponoči, ko se v iskanju partnerja podajo na sprehod od enega mešička do drugega.
Znanstveniki so pred kratkim prvič sekvencirali njihov genom
Ugotovili so nekaj presenetljivega. Ker živijo v tako omejenem okolju - vsak obraz je praktično vesolje zase - se pogosto parijo v sorodstvu, zato s časom izgubljajo nepotrebne gene ter celice in so na dobri poti, da se iz zunanjih zajedavcev spremenijo v notranje simbiotske organizme.
To je razkrila njihova DNK
Osamljeno življenje v porah pomeni, da nimajo zunanjih sovražnikov, ni se jim treba boriti za nove gostitelje, ne srečujejo se s pršicami z drugačnim genomom. Zaradi tega postajajo vedno bolj preprosti organizmi, njihove drobcene noge poganjajo zgolj tri enocelične mišice.
Redukcija genov je kriva tudi za njihovo nočno življenje, saj nimajo zaščite pred UV žarki, prav tako ne gena, ki povzroča, da se živa bitja zbudijo ob jutranji svetlobi.
Nenavadna razporeditev genov vpliva tudi na razmnoževanje. Samčkom penisi rastejo blizu glave, zato se morajo med parjenjem namestiti pod samičko. Če vas slučajno zanima, celoten proces poteka tako, da se oba oklepata ene od vaših dlačic.
Nimajo dostopa do partnerjev, ki bi potomcem zagotovili dodajanje novih genov
Zato so te pršice praktično v evolucijski slepi ulici. Najverjetneje bodo zaradi tega prej ali slej izumrle.
Nekateri biologi so bili prepričani, da D. folliculorum nimajo anusov ter zato vse življenje nabirajo iztrebke v svojem telesu ter jih sprostijo, ko umrejo. To naj bi bil eden od vzrokov za kožna vnetja. A nova študija je potrdila, da anuse imajo, ter jih tako oprala nepravične krivde za težave s kožo. Ravno nasprotno, po mnenju avtorjev so ravno pršice tiste, ki skrbijo, da se nam pore na obrazu ne zamašijo.
View this post on Instagram
V raziskavi so moči združili znanstveniki z univerz v Bangorju, Readingu, Valencii, na Dunaju in v San Juanu. Rezultate so objavili v reviji Molecular Biology and Evolution.
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev