Mož predsednice republike, dr. Aleš Musar, se med drugim ukvarja tudi s terapevtskimi mačkami, ki lajšajo življenje predvsem ljudem z demenco.
Ob omembi 'terapevtska mačka' si marsikdo predstavlja prijazno mačjo kosmatinko, morda kakšne posebej prijazne pasme, ki je vzgajana na način, da je še posebej naklonjena ljudem in dotikom. A terapevtske mačke, s katerimi se ukvarja dr. Musar, so daleč od tega.
Gre namreč za robotske terapevtske mačke in medtem ko si nekateri domovi za starejše omislijo prave, drugi prisegajo na robotske kosmatinke. "Precej stvari je tudi doniral, v Slovenijo je pripeljal terapevtske mačke, ki so res lep izum za lajšanje tegob dementnih ljudi, štiri je že pripeljal," je povedala predsednica v enem izmed nedavnih intervjujev za N1.
Kot so zapisali v eni izmed izjav za javnost v uradu predsednice, je namen terapevtskih robotskih mačk izvedba aktivnosti in terapije: "Dotik te, četudi ni čisto prava, stanovalce z demenco pomirja, sprošča in jim daje občutek varnosti."
"Veseli me, da so stanovalci navdušeni nad tovrstnimi terapijami in da jim na ta način omogočimo prijetnejše bivanje in bolj učinkovito soočanje z zdravstvenimi težavami," pa je ob eni izmed predaj (Trubarjevemu domu upokojencev v Loki pri Zidanem Mostu) izpostavil dr. Musar.
Kako zelo lahko živali (takšne in drugačne) delujejo terapevtsko, družina naše predsednice dobro ve, kajti tudi sami so veliki ljubitelji živali. Prav posebej ljube so jim čivave in v njihovi družini jih živi več.
Predsednica pa se za živali tudi javno zavzema, na lanskem posvetu Za boljšo prihodnost živali je nagovorila prisotne in poudarila: "Kdor je kdaj imel živalskega prijatelja ve, kakšna posebna vez je to. Nikakor pa živali niso naše igračke, na katere bi lahko kar pozabili, ko se jih naveličamo, ali pa jih drugače trpinčili."
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/malezijski-tiger-izumrtje-ogrozena-vrsta/