Mačke zelo dobro skrivajo svoje počutje, zato jih je treba pozorno opazovati. Če je dehidrirana in tega ne ugotovite, se lahko tudi slabo konča ...
Voda je tudi pri mački izredno pomembna, sestavlja kar 80 % njenega telesa. Mačka postane dehidrirana, če ne pije dovolj ali pa, če izgublja preveč tekočine (bruhanje, driska). Dogaja se tako notranjim kot zunanjim mačkam.
Mačke so precej skrivnostna bitja in včasih je težko opaziti znake, da mačko nekaj boli ali da se ne počuti dobro. Enako velja za dehidracijo, ki pa se vendarle kaže z nekaterimi očitnimi znaki.
Če opazite zmanjšano elastičnost kože pri mački, motne oči, povišan srčni utrip, sopihanje, suha usta, izgubo apetita in splošno otopelost - so vse to znaki, da vaši mački primanjkuje vode. Obstaja tudi preprost test, ki pokaže, kakšno je stanje: potegnite mačko za nadvratno gubo in če ta hitro izgine, potem vaša mačka ni dehidrirana. Če guba izginja zelo počasi, je čas, da ukrepate.
Če opazite zgoraj opisane znake je treba mačko odpeljati k veterinarju, kjer bodo preverili, kaj se z njo dogaja. Dehidracija lahko opozarja tudi na nekatere bolezni, denimo ledvic. Če mačka omenjenih znakov nima, pa se vam zdi, da pije premalo, potem jo morate k temu spodbuditi.
Splošno 'pravilo' je, da bi morala mačka spiti 30 ml vode na pol kilograma telesne teže. Torej, če ima vaša mačka okoli 4 kilograme, bi morala na dan spiti 2 dl vode.
To je lažje reči, kot doseči, kajne? Nekaj nasvetov: mačka naj ima stalno na dosegu svežo vodo; izberite širše posodice, da ne bo namakala svojih brčic (tega nekatere ne prenesejo); posodica mora biti pozicionirana stran od njenega stranišča in nekateri so mnenja, da tudi stran od hrane.
Če imate resne težave, lahko več posodic nastavite po stanovanju, pa si bo mačka sama izbrala, kje se bo odžejala. Če tudi to ne gre, pa poskusite še s pipo denimo v kopalnici - nekatere mačke najraje pijejo iz samega vira.
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji