Uredništvo | 14. 8. 2024, 18:00

"Tovrstnih primerov smrti je tudi v Sloveniji zastrašujoče veliko"

DOPPS/Facebook

Včasih se zgodi, da se določene živalske vrste določenih vedenj ne morejo učiti ena od druge. Rezultati so včasih zelo žalostni.    

Na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) so opozorili na nevarnosti, ki prežijo na velike uharice. To so stebri srednjenapetostnih daljnovodov, kjer (zaradi elektroudara) končajo življenje številne med njimi. Pri tem se vedenja ne morejo učiti ena od druge, ker so zelo samotarske živali, udar pa se zgodi nenadoma in hitro vzame življenje.

Odslej bo tovrstnih žalostnih zgodb zagotovo manj, saj so se v omenjenem društvu povezali z Elektro Primorska d.d. in izolirali dvajset srednjenapetostnih daljnovodov na najbolj 'črnih točkah' v Vipavski dolini.

Velika uharica (znanstveno ime: Bubo bubo) je največja sova v Sloveniji in v Evropi nasploh. Njena značilnost so izraziti "ušesni čopi" perja, ki spominjajo na ušesa, od koder izvira tudi njeno ime. Je ena najbolj impresivnih in prepoznavnih vrst sov v Sloveniji, njena prisotnost pa je izjemnega pomena za ekosistem.

V Sloveniji je velika uharica zaščitena vrsta. Njena populacija se je v preteklosti zmanjšala zaradi lova, uporabe pesticidov in uničevanja njenega habitata. Zaradi svoje ogroženosti je velika uharica vključena v različne projekte varstva narave.

Velika uharica je tudi pomemben indikator zdravja ekosistema, saj njena prisotnost kaže na bogat in uravnotežen življenjski prostor. Je plenilka in se prehranjuje predvsem z manjšimi sesalci, ptiči, včasih pa tudi z drugimi manjšimi plenilci, kot so kune. Njena sposobnost lova je izjemna, saj lahko lovi tudi v popolni temi, zahvaljujoč odličnemu vidu in sluhu.

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"