Po spletu je zaokrožil posnetek iz Tržaškega zaliva, na katerem je prizor, ki ga v tem delu morja še niso opazili. Kaj se dogaja?
Na Facebook strani Naravnega morskega rezervata Miramar (Area Marina Protetta di Miramare), ki je nekaj kilometrov severozahodno od Trsta, so objavili posnetek, ki prikazuje ogromno jato barakud. Ob tem so zapisali, da je to jasen in zelo živ dokaz podnebne krize, ki smo ji priča.
Barakuda sama po sebi v Tržaškem zalivu ni zelo nenavaden pojav, a običajno so strokovnjaki opazovali posamezne primere, ne pa tako ogromne jate. Gre za vrsto rib, ki živi v toplejših morjih, očitno pa so zanje vse bolj primerna območja, kjer jih do zdaj ni bilo.
Barakude so dolge, podolgovate ribe z vitkimi telesi, ki lahko dosežejo dolžino od 50 cm do več kot 1,5 metra, odvisno od vrste. Njihova koža je običajno srebrnkasta z odsevi, nekatere vrste pa imajo temnejše črte ali lise vzdolž telesa. Zelo prepoznavne so po velikih ustih, napolnjenih z ostrimi zobmi, ki so prilagojeni za lov na plen.
Kot plenilci barakude veljajo za hitre in agresivne (dosežejo izjemen pospešek), njihov plen pa so sardele, skuše, lignji in druge morske živali. Srečati takšno jato je strah vzbujajoče, sploh ob predpostavki, da barakude veljajo za zelo radovedne ribe in se marsikdaj zelo približajo potapljačem.
Še posebej jih privlači vse, kar je svetlečega (posledica odličnega vida) in situacija lahko postane neprijetna, če se denimo na roki potapljača močno sveti kakšen kos nakita. Sicer pa je vsak strah odveč, zelo redki so primeri, ko dejansko napadejo ljudi.
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"