Malo je ptic, ki bi bile tako dobro prilagojene na življenje v snegu, kot je belka. A četudi je na zimo prilagojena, je zelo ranljiva za vse človeške premike v svoji bližini.
Pisali smo že o čudoviti ptici po imenu belka, ki se pozimi obarva v snežno belo barvo, in ta je tudi njeno varovalo. Njeno drugo ime je snežni jereb in zelo mogoče je, da je v naravi v živo še niste videli. Nedavno so na Planinski zvezi Slovenije o njej zapisali, da je to edina ptica, ki ima sneg še raje kot turni smučarji.
A čeprav si delijo isto ljubezen, prav turni smučarji belko pozimi najbolj ogrožajo. "Belko splaši že en sam turni smučar, vsako plašenje pa ogroža njeno preživetje zime," so zapisali v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.
Dodali so, da z našo rekreacijo v gorah (predvsem turno smuko) belko nevede ogrožamo. Kako se torej obnašati pozimi v visokogorju? "Zagotovimo belki mir in uporabljamo obstoječe trase za turno smuko ter se ne gibajmo izven njih," svetujejo v omenjenem društvu.
V okviru njihovega projekta Vrh Julijcev so spremljali gibanje belk pozimi in ugotovili so, da se zelo malo gibljejo in da ostajajo na gorskih vrhovih. Tam pa ni veliko hrane in zato morajo z energijo varčevati. Vsak preplah je tako lahko zanjo že usoden.
Poleg belke zimo 'doma' preživljajo še številne druge ptice - siničke, vrane, kosi, vrabci, srake, ščinkovci, kosi in še bi lahko naštevali. Ti - kot pravijo strokovnjaki - pozimi v resnici človeške pomoči v obliki hrane ne potrebujejo, je pa to dober način za njihovo opazovanje.
Da jim s 'pomočjo' ne boste še bolj škodovali, morate poskrbeti, da bo krmilnica vseskozi čista in da boste vanjo dali pravo in primerno hrano. To je tista, ki je pticam dostopna tudi v naravi, nikakor pa sem ne spada človeška, kuhana ali začinjena hrana.
Pa še en nasvet strokovnjakov zgoraj omenjenega društva: pazite, da kupljena mešanica semen za ptice ne vsebuje semen pelinolistne žvrklje (ambrozije).