Opozorilo velja predvsem za kočevske in notranjske gozdove, čeprav se habitat medvedov zaradi prenaseljenosti širi tudi na druga območja.
V tem dneh medvedke vodijo svoje mladiče iz brlogov, zato strokovnjaki svetujejo dodatno previdnost pri hoji v gozdu. Čeprav jih je zaznati tudi drugje in se njihov prostor zaradi prenaseljenosti širi, je največ možnosti za srečanje na območju Notranjske in Kočevskega.
https://www.metropolitan.si/novice/ta-zver-predstavlja-cloveku-vecjo-nevarnost-kot-medved/
''V tem času so medvedki, ki so poleženi v marcu ali februarju, še tako majhni, tako nebogljeni, da dejansko ne morejo hitro slediti svoji materi, zato se ob vsakem vznemirjenju povzpnejo na najvišje drevo, mati pa spodaj čuva in preprečuje kakršen koli stik z njihovim medvedom tujcu,'' je za Val 202 povedal Anton Marinčič, vodja lovišča s posebnim namenom Jelen.
Najbolj nevarna situacije je, če nekdo zaide med medvedko in njene mladiče. Takrat bo medvedka na vsak način skušala zaščititi in braniti svoj podmladek.
Kaj narediti, če pride do srečanja?
Kot je za Val 202 povedal Marinčič, je zelo primerno, če ob srečanju odvržemo od sebe nahrbtnik, jakno ali na primer majico, nato pa se vzratno počasi umaknemo. Po njegovem mnenju se bo žival, ki bi hotela napasti, ustavila in napadla tisti predmet, ki smo ga odvrgli.
''V zadnji fazi, ko pride do napada, se je daleč najboljše uleči na tla, si pokriti glavo in se delati mrtvega.''
Marinčič je še poudaril, da je vendarle eno teorija, drugo pa praksa. V teh dneh je zato najbolj varno ubirati utečene poti, da do srečanja sploh ne pride.
https://www.metropolitan.si/novice/ostro-nasprotovanje-odstrelu-medvedov-in-volkov/
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"