Nazadnje so takega orjaka v naših vodah opazili leta 2015, strokovnjaki pa pravijo, da je njegovo opažanje čudovita novica. Bi nas kot kopalce moralo skrbeti?
Morski pes orjak (Cetorhinus maximus) je največja sredozemska riba, v dolžino pa lahko zraste tudi do 13 metrov. Pred dnevi so enega opazili v Tržaškem zalivu (med Križem in Nabrežino) in to po skoraj desetih letih. Novico so delili v naravnem morskem rezervatu Miramare (Area Marina Protetta Miramare).
Zapisali, da gre za čudovito novico, ki daje upanje za vse bolj ogrožene vrste v Sredozemlju (morski pes orjak spada med ogrožene in zato zaščitene vrste). Sem in tja zaidejo tudi v slovenske vode, najbolj odmeven pa je bil dogodek leta 2014, ko se je morski pes orjak v Portorožu zapletel v stoječo mrežo in poginil.
"Morski pes te vrste živi v zmernih morjih obeh polobel, hrani pa se z živalskim planktonom, majhnimi ribami in nevretenčarji, ki jih prestreže z resami škržne košare," so o orjaku, ki lahko tehta tudi 19 ton (je drugi največji morski pes, takoj za belim), zapisali v Prirodoslovnem muzeju.
Morski pes orjak je znan po tem, da plava na površini in ker deluje, kot bi se sončil, so mu v angleščini nadeli ime 'basking shark'. A razlog za to ni v sončenju, pač pa je povsem enostaven - tam se najhitreje nasiti.
Čeprav je velik, težak in močan, pa morski pes orjak človeku ni nevaren, saj velja za zelo neagresivno vrsto. Celo nasprotno, njegovi možgani so najmanjši izmed vseh vrst morskih psov in v splošnem kot bitja veljajo za zelo pasivna.
Morski psi velikokrat zbujajo strah in trepet, novice o njihovih napadih pa preglasijo vse drugo. A pred kratkim je svet obkrožil čudovit posnetek, ki so ga poimenovali 'sveti gral' - kamere so prvič v zgodovini posnele mladička belega morskega psa.
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"