Ko je ribič v Črni gori iz vode potegnil ribo, je vedel, da nekaj ni v redu. Povsem neznana vrsta nenavadnega videza ni delovala nič kaj 'domače'.
Ne prav dolgo tega smo poročali o dogodku v bližini Rovinja, ko so ribiči (eden med njimi je bil tudi Slovenec) ujeli sedem srebrnoprogastih napihovalk. Gre za ribe z izjemno močnim strupom, ki ima lahko hude posledice, celo usodne.
Tokrat pa novica prihaja iz Črne gore, kjer je ribič Vanja Kalezić ujel strupeno tropsko ribo - rdečemorsko plamenko (Pterois miles). Na žalost to še zdaleč ni edini primer te ribe v Jadranu, prvo so opazili leta 2019, pozneje pa še kar nekaj, lani recimo ob Korčuli.
Strokovnjaki so opazili, da potujejo vse bolj severno in pravijo, da bo z vse večjimi podnebnimi spremembami takih primerov vse več.
Gre za invazivno indopacifiško vrsto, ki povzroča škodo lokalnim ekosistemom. Prehranjuje se z avtohtonimi ribjimi vrstami, hitro se širi in ima malo plenilcev - le hobotnice in nekaj vrst med kirnjami.
Gre za točno tisto vrsto, ki je na Karibih povzročila naravno katastrofo, saj je iztrebila polovico 'domačih' rib. "V Jadranskem morju opažamo vse več rdečemorskih plamenk (Pterois miles). Resno nas skrbi, kako bodo vplivale na ribji svet v Jadranu," je lani za časopis Delo povedal vodja laboratorija za ihtiologijo in priobalni ribolov dr. Jakov Dulčić z Inštituta za oceanografijo in ribolov v Splitu.
Rdečemorska plamenka je znana tudi po svojih strupenih bodicah, ki imajo lahko resne posledice in hude bolečine, ob piku se priporoča obisk zdravnika. Kot pri drugih ribah je tudi pri njej strup občutljiv za vročino, zato je vbodno mesto treba potopiti v vročo vodo.
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del