V objektiv kamere ujeli neverjeten posnetek iz slovenskega gozda

7. 9. 2024, 18:00 | Uredništvo
Deli
V objektiv kamere ujeli neverjeten posnetek iz slovenskega gozda (foto: Life Lynx/posnetek zaslona/Facebook)
Life Lynx/posnetek zaslona/Facebook

V slovenskih gozdovih se dogaja marsikaj, kar je mimoidočemu sprehajalcu skrito in kar je v živo skoraj nemogoče videti. Poglejte te posnetke! 

Na Facebook strani projekta Life Lynx, katerega osnovni namen je bil ohranitev risov v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah in ki se je z letošnjim zaključil, so objavili čudovit posnetek risinje Talie. Lansko leto je bila izpuščena na območju Trbiža, kmalu pa je prečkala mejo s Slovenijo in svoje mesto našla na območju Jelovice.

"S pomočjo podatkov telemetrije so nato raziskovalci projektov LIFE Lynx in ULyCA2 na terenu ugotovili, da ima Talia dva mladiča," so zapisali ob spodnjem posnetku, ki prikazuje mladička še kot povsem majhna in nato tudi v malo kasnejšem obdobju.

Gre za zelo dragocene posnetke, kajti risa je še v živalskem vrtu občasno pravi izziv opaziti, v naravi pa je to skoraj misija nemogoče. Če nima človek neizmerne sreče, kot jo je imel na primer sprehajalec v slovenskem gozdu, ki je to mogočno žival videl na lastne oči. 

Prihajajo padavine: kdaj bo začelo snežiti

Risi so samotarske živali in se izogibajo stikom z ljudmi ter drugimi plenilci. Največ časa preživijo sami, predvsem na težko dostopnih in skritih območjih, kjer je manj možnosti za kakršnokoli srečanje. Njihova srečanja z ljudmi so redka tudi zato, ker so risi aktivni ponoči, njihovo območje gibanja pa je izjemno veliko.  

V zgoraj omenjenem projektu Life Lynx so v sedmih letih delovanja preselili 18 risov - 6 na Hrvaško, 6 v slovenske dinarske gozdove in 6 v Julijske Alpe. Strokovnjaki so projekt ocenili kot izjemno uspešen. 

Nenavadnega potnika na letu iz Dubrovnika v Zagreb po zvočniku nagovoril tudi pilot

Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji