V gnezdu je okoli 80 jajčec. Boste jih šli pogledat, ko se izvalijo?
V Akvariju Piran prvič pričakujejo podmladek moškatne hobotnice. V gnezdu, ki so ga skupaj s samico umaknili v karanteno, je okoli 80 jajčec.
Ima svoj mir: mami hobotnica je v karanteni
V Akvariju Piran, za katerega od lani skrbi Univerza na Primorskem, so v preteklih letih občasno opazili le po nekaj jajčec moškatne hobotnice (Eledone moschata), ki pa se niso razvijala. Kot so razložili, pa so tokrat gnezdo pričakovali zaradi spremenjenega obnašanja hobotnic in so se zato ob rednem letnem vzdrževanju najprej lotili bazena s hobotnicami.
"Počasi smo izpraznili vodo in umikali kamne, dokler nismo prišli do hobotnice ob gnezdu. Nato smo vse skupaj previdno prestavili v karantenski akvarij," je opisala strokovna vodja akvarija Manja Rogelja. Selitev po njeni oceni ni bila zahtevna, saj je samica ves čas zvesto spremljala kamen z gnezdom.
View this post on Instagram
Gnezdo moškatne hobotnice so iz javnosti umaknili predvsem zato, da ima čim več miru in je obiskovalci ne vznemirjajo. S tem bi namreč po nepotrebnem izgubljala energijo in bi lahko poginila pred izvalitvijo mladih hobotnic.
Samica se namreč že nekaj mesecev ne prehranjuje več, ostaja z gnezdom in skrbi zanj, vse dokler od onemoglosti ne pogine. Samec je poginil že nekaj tednov po paritvi. "To je življenjski krog moškatne hobotnice tako v morju kot v akvariju in ga ni mogoče spremeniti," so ob tem poudarili v akvariju.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/uganete-kaj-imata-skupnega-clovek-in-hobotnica/
V teh dneh se na zgornjem delu jajčeca že vidi zarodek hobotnice, spodnji del pa polni rumenjakova vrečka. V akvariju ocenjujejo, da bo do izleganja mladih hobotnic pretekel še vsaj en mesec. Jajčec je okoli 80, a ker nočejo preveč posegati v gnezdo in motiti hobotnice, ne vedo točno, koliko se jih razvija.
Kaj bodo z malimi hobotnicami naredili, ko se izvalijo?
V akvariju upajo na čim večje število malih hobotnic. Ob izvalitvi jih nameravajo ujeti in preseliti v primeren akvarij. Nekaj jih bodo najverjetneje zadržali in jih poskusili vzgojiti v odrasle hobotnice. "S tem bi pridobili nova znanja, ki nam bodo morda v prihodnosti koristila," je dodala strokovna vodja akvarija Rogelja. Večino hobotnic pa nameravajo izpustiti v morje.
Naraščaj pričakujejo tudi sipe
Moškatna hobotnica z jajčeci torej ni na ogled obiskovalcem, si pa lahko ogledajo gnezdo navadne sipe (Sepia officinalis), ki bo na ogled do izleganja. Ocenjujejo, da se bodo sipe izlegle v prvi polovici aprila.
View this post on Instagram
Gnezdo nekaj dni pred pričakovanim izleganjem umaknejo v karanteno, kjer mlade sipe lahko ujamejo. Pri vsakem gnezdu kakšno zadržijo, ostale pa spustijo v morje, je pojasnila Rogelja.
Skrbijo tudi za poškodobano morsko želvo
V akvariju poleg tega trenutno skrbijo za glavato kareto, ki je v njihovi oskrbi od novembra lani, ko jo je ribič potegnil iz morja in opazil, da ima globoko v žrelu zataknjen trnek.
View this post on Instagram
Zaradi rane v ustni votlini želva dlje časa ni mogla jesti, zdravljenje pa je pri hladnokrvnih plazilcih dolgotrajno, je razložila Rogelja.
Želva je trenutno v karantenskem bazenu, a pridobiva težo in upajo, da jo bodo kmalu preselili v bazen, kjer bo na ogled obiskovalcem. V akvariju bo predvidoma do pozne pomladi, ko bo temperatura morja primerno visoka za izpustitev.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"