Uredništvo | 9. 12. 2024, 18:30

V puščavi Gobi živijo 'najbolj osamljeni medvedi na svetu' – na svetu jih je samo še 40!

Profimedia

Ne 4000 ali 400, samo še 40 puščavskih medvedov živi na tem svetu. Kaj jih je pripeljalo na rob izumrtja? Jih bo stroga zaščitenost rešila? 

Ste že kdaj slišali za t. i. Gobi medvede, ki nosijo tudi ime puščavski medvedi, lokalno prebivalstvo pa jih pozna pod imenom 'mazalai'? Gre za izjemno redko in strogo zaščiteno vrsto rjavega medveda, ki živi v puščavi Gobi, predvsem v Mongoliji in delih severne Kitajske

To je vrsta medvedov, ki je izjemno dobro prilagojena na ekstremne razmere okolja - na zelo visoke temperature in na pomanjkanje tako hrane kot vode. Prehranjujejo se s koreninicami, semeni, rastlinami pa tudi majhnimi glodavci.

Težke razmere so vplivale tudi na njihovo fizično podobo, so namreč precej manjši od sorodnikov drugih vrst. Ker jih je tako malo, so jih proglasili za 'najbolj osamljene medvede na svetu'. Tako zelo redko so videni, da je včasih veljalo, da sploh niso resnični, da so samo mit.

Lokalno prebivalstvo in raziskovalci jih vidijo res zelo redko, redki pa so tudi posnetki teh medvedov. Gre za eno najbolj izoliranih živalskih populacij na svetu. 

Glede na njihovo malo število obstaja resna grožnja, da to kmalu prav zares postanejo. Na rob izumrtja so jih pripeljale podnebne spremembe, pomanjkanje hrane in vode (zaradi suše in degradacije puščave), pa tudi omejenost genskega bazena, saj je njihova populacija zelo majhna.

Gobi medvedi so simbol mongolske naravne dediščine in kot taki strogo zaščiteni. Mongolska vlada in mednarodne organizacije si prizadevajo za njihovo zaščito z vzpostavljanjem naravnih rezervatov in ukrepi za ohranitev habitata.