Uredništvo | 27. 7. 2023, 13:21
V Sloveniji lahko prvič v živo opazujemo ogroženo tropsko žival, poznano tudi kot 'skrivnostni samotar'
Tropska hiša v Celju je bogatejša za prav posebno žival, ki spada med ogroženo vrsto, med drugim je za to kriva tudi tradicionalna kitajska medicina. Že veste, kdo je Chí?
V Celju se veselijo nove pridobitve. "Pred tedni smo namreč iz živalskega vrta Leipzig ZOO v Nemčiji sprejeli odraslega samca pritlikavega počasnega lorija (Xanthonycticebus pygmaeus). Poimenovali smo ga Chí (pomen: volja, duh). Gre za ogroženo vrsto polopice, ki v naravi poseljuje območja Vietnama, Kambodže, Laosa in Kitajske," so zapisali na spletni strani Tropske hiše in dodali, da so z novo vrsto postali del evropskega vzrejnega programa za zaščito te ogrožene vrste v sklopu Evropske zveze živalskih vrtov in akvarijev.
S projektom ‘Lori, skrivnostni samotar’ pa je Tropska hiša v zavetišču primatov v Vietnamu pomagala zgraditi pol divjo ogrado za rehabilitacijo zaplenjenih živali črnega trga. Lorijev je v naravi vedno manj, ker je tudi vedno bolj krčen njihov naravni habitat, poleg tega pa je zelo cenjen v tradicionalni kitajski medicini. Njihovo edino upanje je zunanja pomoč, torej vzreja v umetnem okolju, ki se bo zdaj vršila tudi v Sloveniji. Tropska hiša Celje je postala 14. evropska institucija, ki se ukvarja s tovrstno vzrejo.
Pritlikavi počasni lori je nočna žival, ki se zbudi proti večeru in se odpravi na sprehod. Zato ga bodo obiskovalci čez dan težko opazili. Chí se sicer v Celju dobro počuti, ima prostorno ogrado s plezali in skrivališči, v kateri mu zagotavljajo primerno vlažnost. Hranijo ga z žuželkami, sadjem, zelenjavo in drevesnimi sokovi.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču