V Zavetišču Horjul so znani po svoji izjemni skrbi za nikogaršnje živali, pa tudi – kadar je treba – po svoji neposrednosti. Prav imajo!
V Zavetišču Horjul so v eni od svojih zadnjih objav na Facebooku izpostavili zelo perečo problematiko, ki se tiče vseh mačjih in pasjih lastnikov - zaščita proti klopom in drugim zajedavcem (poznate 6 zlatih pravil preventivne zaščite?).
"Pri svojem delu se mnogokrat srečujemo z zajedavci in boleznimi vseh sort in lahko samo rečemo: če nekdo ne more na leto odšteti 100 do 200 evrov za antiparazitike in redno odstranjevati klopov s svoje živali, je ne bi smel imeti. Nihče si ne zasluži živeti v neprestanem slabem počutju, srbečici in bolečinah," so jasni v Zavetišču Horjul.
Po njihovih izkušnjah marsikdo ne zaščiti svojih psov, kaj šele mačk, proti tem malim nadlogam, ki pa - če so okužene - hitro postanejo zelo velike. Tako klopi kot drugi zajedavci namreč prenašajo določene bolezni, nekatere med njimi so lahko tudi usodne.
"V Sloveniji trenutno najpogosteje diagnosticiramo klopno prenosljive bolezni, kot so borelioza, anaplazmoza (včasih imenovana erlihioza) in babezioza (piroplazmoza). Klinični znaki so pri vseh treh boleznih običajno nespecifični. Če v sezoni klopov opazite pri psu apatičnost, brezvoljnost, povišano telesno temperaturo z bruhanjem in drisko ali šepanjem, ne odlašajte z obiskom pri veterinarju!" so zapisali na spletni strani Veterinarske klinike Zajc & Co.
Psa je obvezno treba zaščititi tudi pred srčno glisto. To je zajedavec, ki povzroča obolenje, ki se imenuje dirofilarioza, njegov prenašalec pa je komar. Tudi bolhe ne prinašajo samo srbečice, ampak tudi izjemno moteč dermatitis in trakulje.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven