A. Ko. | 25. 2. 2023, 12:15
Vaš pes lahko pomaga rešiti življenja: preverite, kako
V Sloveniji nimamo vzpostavljene veterinarske krvne banke, kar pomeni, da so zaloge krvi povsem odvisne od prostovoljnih pasjih krvodajalcev in njihovih skrbnikov. Kaj morate ob tem vedeti?
ʺV Sloveniji se veterinarji za male živali vedno pogosteje srečujemo s pacienti, ki potrebujejo transfuzijo in transfuzijska medicina je postala del našega vsakdanjika. Žal v Sloveniji ni veterinarske krvne banke in nobena od klinik oziroma ambulant nima stalne zaloge krvi,ʺ so zapisali na Kliniki za male živali Univerze v Ljubljani. Veterinarska krvna banka bi namreč pomenila ogromen strošek.
Leta 2018 je kot alternativa v sodelovanju z Veterinarsko zbornico Slovenije nastal portal tackadaruje.si. Vzpostavila se je mreža krvodajalcev po vsej Sloveniji in deluje na način, da ima vsaka ambulanta, ki je članica tega portala, dostop do krvodajalcev v svojem okolju. ʺVse živali, ki so vpisane v spletno bazo, imajo testirano krvno skupino, tako da lahko veterinar, ki potrebuje kri, vedno najde najbolj primernega krvodajalca za svojega pacienta,ʺ so še zapisali na kmz.si. Kri najpogosteje potrebujejo v urgentnih primerih, ko jo določena žival na hitro izgubi veliko (na primer zaradi prometne nesreče), tudi pri zastrupitvah in kirurških posegih.
Določanje krvne skupine psa
Če ste se odločili vašega psa (ali mačko) prijaviti kot krvodajalca, bo obrazec zahteval tudi krvno skupino. Če vaša žival skupine še nima določene, to lahko uredite v najbližji veterinarski ambulanti.
Kdo pa lahko postane pasji krvodajalec? Obstaja kaj nekaj kriterijev, ki določajo, kateri psi lahko darujejo kri:
- več kot 25 kilogramov telesne teže,
- starost med 1 in 8 leti,
- priporočljiv je vitek vrat (ni pa nujen),
- zdrav in vitalen pes v dobri kondiciji,
- priporočena je mirna narava,
- pes mora biti redno cepljen in zaščiten proti notranjim zajedalcem,
- zaščiten proti srčni glisti,
- brez predhodnih transfuzij.
Namesto kranjske klobase dobro konzervo
ʺOdvzem krvi ne pusti nikakršnih posledic na dajalcu. Namesto krajnske klobase, ki so jo včasih dobili ljudje na krvodajalskih akcijah, dobrodelnežu domov damo kakšno dobro konzervo in odsvetujemo večjo fizično aktivnost za kak dan,ʺ so zapisali na tackadaruje.si.
Dodali so, da večina mirnih psov 10-minutno ležanje na boku v družbi svojega lastnika med procesom odvzema krvi prenese mirno in brez uporabe pomirjeval.
Po odvzemu se svetuje kakšen dan malo manj fizične aktivnosti, sicer pa postopek nima kakšnih posledic. Razen zavedanja, da ste storili zelo plemenito dejanje, ki bo lahko tudi vašemu psu nekoč rešilo življenje.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc