Ali mačke vidijo barve? Kako ostro vidijo in kakšen je njihov vid ponoči? Vse to so vprašanja, ki gotovo zanimajo vsakega mačjeljubca.
Psi in mačke vidijo svet drugače kot ljudje. Največja razlika v delovanju človeškega in mačjega očesa je v mrežnici. To je plast tkiva na zadnji strani očesa, ki vsebuje celice, imenovane fotoreceptorji. Prav od njih je odvisno, kakšna slika bo posredovana možganom. Obstajata dve vrsti fotoreceptorskih celic – paličice in stožci.
Paličice so odgovorne za periferni in nočni vid, zaznavajo svetlost in odtenke sive. Stožci pa zaznavajo barve in nosijo odgovornost za dnevni vid. Tako psi kot mačke imajo zelo veliko koncentracijo paličic in manj stožcev. Pri ljudeh je ravno obratno.
Kaj to pomeni v praski? Da mačke vidijo za 20 % širšo sliko kot ljudje, njihov nočni vid je mnogo boljši od človeškega, medtem ko je razpon barv manjši, prav tako tudi ostrina.
To, kar človek lahko vidi na 60 metrov daleč, lahko mačka vidi, ko je oddaljena 6 metrov.
Paličice poskrbijo tudi za to, da mačke brez težav ujamejo muho v hitrem letu, medtem ko je to za ljudi skoraj nemogoče. Barvna slika mačk je podobna kot pri barvno slepem človeku. Lahko vidijo odtenke modre in rumene, tudi zelene, medtem ko sta rdeča in rozna nezaznavni oz. jih prepoznajo kot zelenkaste odtenke. Vijoličasta barva je skozi mačje oči še en odtenek modre.
Imajo pa na drugi strani izjemen nočni vid. V primerjavi s potrebo človeka mačke potrebujejo samo eno šestino svetlobe, da vidijo (včasih jih pretirana svetloba tudi moti in si lahko zato med spanjem s tačko pokrivajo obraz).
Morda niste vedeli, da je v popolni temi tudi mačka povsem izgubljena, saj tedaj nič ne vidi. A se še vedno znajde boljše od človeka, saj ji pri tem pomagajo izjemno razvita druga čutila (voh, sluh). Če pa opazite, da vaša mačka ne vidi dobro, jo odpeljite na pregled k veterinarju.