V zadnjih letih se je na področju pirotehnike naredil precejšen premik in v večini slovenskih mest so se odločili, da ognjemeta ne bo. Številni odločitev pozdravljajo.
V teh dneh se vrstijo pozivi živalovarstvenih organizacij in veterinarjev ljudem, naj se vendarle odpovedo pirotehničnim sredstvom, saj ta številnim ljudem in živalim povzročajo velik stres (tukaj je nekaj praktičnih nasvetov veterinarjev, kako se soočati s tem, če imate doma žival, ki se pokanja in svetlobnih efektov na smrt boji).
Stres je še večji ob velikih ognjemetih, ki jih na silvestrovo prirejajo mesta, ki pa se v zadnjih letih za to odločajo vedno redkeje. Maribor, Kranj, Koper, Kamnik, Celje, Velenje, Novo mesto, Nova Gorica, Ptuj, Krško in Slovenj Gradec so mesta, kjer ognjemeta ne bo.
To odločitev so sprejeli zaradi skrbi za okolje, zdravja ljudi, živali, pa tudi z ekonomskega vidika. Nekatere ta sredstva namenijo za dobrodelni namen. Hrvaška Opatija ima denimo prakso, da ta denar nameni društvu za zaščito živali.
Ostajata pa dve slovenski mesti, k v ognjemetu še vedno vidita več pozitivnih kot negativnih učinkov - to sta Murska Sobota in Ljubljana. Ljubljano bo 31. decembra točno ob polnoči razsvetlil 5-minutni ognjemet (iz razgradljivih materialov), za katerega bodo odšteli okoli 7000 evrov.
Kot je dejal župan Janković, se na ta način zmanjša število zasebnih ognjemetov, poleg tega pa je ognjemet del tradicionalnega praznovanja novega leta v Ljubljani, za katerega vsakič znova prejmejo veliko pohval.