Tigrasti komarji niso več bitja z drugega konca sveta, močno so prisotni v Evropi in tudi v Sloveniji. Z njihovim prihodom pa je vse več tudi mrzlice denge. Kakšni so znaki te bolezni?
Podnebne spremembe povzročajo, da tudi v naše kraje prihajajo živali in bolezni, ki jih do zdaj nismo poznali. Tigrasti komarji so v Evropi prisotni že nekaj časa, tudi v Sloveniji so se že dobro udomačili (od leta 2005 so redno prisotni v večjem številu).
Od 'naših' komarjev se razlikujejo po zanimivi lastnosti - običajno pikajo le podnevi. Tigrastega komarja ni težko prepoznati - njegov trup krasi tigrast črno-beli vzorec, velik je od 2 do 10 milimetrov, tudi nožice delujejo 'črtaste' zaradi srebrno belih lusk, tudi njegov zadek je progast z belimi lisami.
Tigrasti komar je prenašalec določenih bolezni, kot je mrzlica denge, ki je v zadnjih letih v evropskem prostoru mnogo bolj prisotna kot recimo pred desetletjem. Samo lani so v Evropski uniji, Islandiji, Lihtenštajnu in na Norveškem našteli 130 primerov mrzlice.
"Okužba z virusom denge poteka najpogosteje (t. j. v 75 % primerov) brez simptomov. Kadar se simptomi pojavijo, je bolezen največkrat podobna gripi. Glavni simptomi in znaki so visoka vročina, hud glavobol, bolečine za očmi, v mišicah in sklepih ter izpuščaj. Lahko se pojavijo tudi blage krvavitve (npr. iz nosu ali dlesni ter pojav modric po koži)," so zapisali na NIJZ.
Kako se zaščititi? Cepljenja ni, veljajo pa preventivna zaščitna sredstva kot za vse druge vrste komarjev. Veste, kako se najlažje znebite komarjev? Da tam, kjer ste, ni stoječe vode in da je blizu vonj evkaliptusa, čajevca, cimeta, sivke, timijana ... Če je komarjev res veliko, pa poskusite z zažiganjem kave.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven