Uredništvo | 30. 11. 2023, 17:16

Edini dve veliki pandi zapuščata Veliko Britanijo in se selita na Kitajsko – kaj se dogaja?

Profimedia

V celotni Veliki Britaniji živita samo dve veliki pandi in še ti dve bosta decembra zapustili živalski vrt v Edinburghu. Žal se ni zgodilo tisto, za kar so številni stiskali pesti. 

Čez nekaj dni bosta edini dve veliki pandi v Veliki Britaniji še zadnjič grizljali bambus pred množico obiskovalcev, potem pa jim bosta po 12 letih bivanja v edingburškem živalskem vrtu pomahali v slovo.

Pred točno toliko leti je namreč škotska organizacija Royal Zoological Society of Scotland (RZSS) s kitajsko China Wildlife Conservation Association (CWCA) sklenila dogovor o desetletnem bivanju.

Vmes se je zgodil koronavirus in pogodbo so za dve leti podaljšali. V vsej teh letih so na Škotskem močno upali in vse moči usmerjali v to, da bi samec Yang Guang in samička Tian Tian imela podmladek. Ta se ni zgodil, kljub vsej najnovejši tehnologiji in metodam.

Vseh dvanajst let so se strokovnjaki trudili, a do podmladka ni prišlo.

Vseh dvanajst let so se strokovnjaki trudili, a do podmladka ni prišlo.

Profimedia

Vmes se je ničkolikokrat opazovalo Tian Tian in šepetalo (celo tako naglas, da so o tem pisali otoški mediji), da sedaj pa mogoče bo, a nikoli zares ni bilo.

Kljub temu pa je direktor omenjene škotske organizacije David Field (z grenkim priokusom) dejal, da so pande pomagale živalski vrt povezati z ljudmi in osvetliti naravovarstveni trud organizacije.

Dodal je, da sta imeli pandi neverjeten vpliv na milijone ljudi, ki sta jih navdihovali za varovanje in ohranjanje narave. Škotska organizacije je sicer kitajski po dogovori vsako leto za njuno bivanje odštela 455.000 evrov. Pandi se že privajata na bivanje v kletkah, kar jima bo olajšalo težko in naporno pot, ki je pred njima. 

Na Škotskem se poslavljajo od pand, ki so jih vzljubili.

Na Škotskem se poslavljajo od pand, ki so jih vzljubili.

Profimedia

Yang Guang in Tian Tian pa nista edini pandi, ki se soočata s tovrstno selitvijo. Selita se skoraj v istem časovnem obdobju kot še nekaj pand, ki prebivajo v Ameriki oz. so prebivale in služile kot t. i. živalski ambasadorji

Vse to se je, kot poroča Reuters, začelo leta 1972, ko je Kitajska Ameriki ob obisku tedanjega predsednika Nixona podarila dve veliki pandi. V začetku novembra so se kar od treh izjemno priljubljenih pand poslovili v Washingtonu. S kletkami so jih naložili na letalo in odpeljali na drug konec sveta. Enako v kratkem času škotski pandi. 

Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi