V zagrebškem živalskem vrtu se te dni zelo veselijo, njihovim živalim se je namreč pridružil prav poseben mladiček, ki spada med izjemno redke in ranljive živali.
V živalskem vrtu v hrvaški prestolnici se je po 18 letih znova skotil mladiček saharskega oriksa (Oryx dammah). Je ženskega spola, svet pa je pozdravila le dan pred veliko nočjo. Njena mama je stara dve leti in devet mesecev, v Zagreb pa je prišla iz živalskega vrta v Gdansku.
"Gre za zelo dragocenega posameznika," je ob tem povedal direktor zagrebškega živalskega vrta Damir Skok. Ta živalska vrsta je namreč v naravi že izumrla, nazaj v življenje jo vračajo programi v živalskih vrtovih in naravnih rezervatih.
Gre za od 180 do 200 kilogramov težke živali (vrsta antilope), ki so tako dobro prilagojene na življenje v puščavi, da lahko brez vode zdržijo celo več mesecev. Oba spola imata rogove, prepoznamo pa jih tudi po beli barvi.
V naravi hrano iščejo ponoči, čez dan in v vročini pa se zatečejo v senco, kjer počivajo in prežvekujejo. Največkrat potujejo v čredah, ki so lahko velike tudi do 40 posameznikov, vodi pa jih alfa samec.
V živalskem vrtu te živali živijo tudi do 30 let, podatka glede življenjske dobe v divjini ni, je pa jasno, da so (bili) njihova največja nevarnost lev, leopard in hijena. So edina izmed vrst oriksov, ki jim rogovi rastejo nazaj. Njihovi rogovi so zelo tanki, zato tudi ranljivi in hitro lomljivi.
Nedavno skotena 'oriksica' v živalskem vrtu se dobro počuti in je iz dneva v dan bolj pri močeh, mama pa zanjo zelo dobro skrbi, kar dokazuje tudi zgornji posnetek.