Jih imate na fasadah tudi vi? Čeprav ne prinašajo bolezni, so vsiljive in lahko s svojimi izločki povzročijo škodo.
V zadnjih dneh je moč opaziti harlekinske pikapolonice, zavzele so namreč stene fasad. Gre za invazivno vrsto iz Azije. Iz Japonske so jih leta 1916 najprej uvozili Američani, v Evropo so jih prvič pripeljali leta 1982. Uporabljali so jih za bionadzor nad listnimi ušmi v rastlinjakih. Kasneje so ušle in začele svoj invazivni pohod po Severni Ameriki in Evropi.
Prinašalke sreče s seboj prinesejo tudi škodo. So zelo požrešne in izločajo smrdljiv izloček. Ker so zelo požrešne, odžirajo hrano avtohtonim polonicam in s tem manjšajo populacijo slednjih. Jajčec ne odležejo v notranjosti hiš, ampak zunaj.
Vse več pikapolonic
V hladnejših dnevih se zatekajo v tople domove. Majhne živali ne prinašajo bolezni, kljub temu pa so vsiljive in lahko s svojimi izločki povzročijo škodo. Z izločki namreč vabijo še več pikapolonic. Izločki vsebujejo feromone, ki bodo naslednjo zimsko sezono na isto mesto znova privabili nove pikapolonice.
Če se želite pikapolonic (in smrdljivcev) znebiti, uporabite sesalnik. S tem jih ne razdražite, saj bi to povzročilo dodatne težave - razdražene pikapolonice v obrambi izstrelijo oranžno-rumen izloček. Preventivno se priporoča, da v svojem domu zamašite vse odprtine in namestite mreže.
Slovencem je prekipelo: kako preprečiti, da smrdljivci pozimi ne stopijo v vaš dom?
Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu