Uredništvo | 28. 6. 2024, 09:16
Veste, katera žival je to?
Edinstvena žival na fotografiji spada me zelo neznane, a ne med divjimi lovci. Ti jo na vse pretege iščejo in lovijo, zato je zelo ogrožena.
Žival na fotografiji spada med sesalce in jo največkrat poznamo pod (mednarodnim) imenom pangolin, po naše pa je to luskavec. Pred časom smo že pisali o kitajskem pangolinu, ki se je prvič v zgodovini skotil v ujetništvu, in sicer v Pragi.
Njegova največja značilnost so luske, ki so učinkovita obramba pred plenilci. Ko se počuti zelo ogroženega, pa se spremeni v kroglo, ki ne daje vtisa, da je živa. A žal ga vse to ne ščiti pred človekom, ki je to žival pripeljal na rob izumrtja.
"Kadar je mati luskavka prestrašena, se zvije v kroglo, da z luskastim oklepom zavaruje svoj mehki, puhasti trebuh in mladiča. To je sicer dobra obramba pred levi, je pa skorajda najslabše, kar lahko storiš, če je plenilec človek in te zlahka pobere s tal kar z golimi rokami," so zapisali v National Geographic Slovenia.
Gre za eno največkrat tihotapljenih živali, cenjena je v alternativni medicini, po svetu se preprodajajo tudi njihove luske, ki so iz keratina (največ jih roma proti Kitajski), in to čeprav je od leta 2000 trgovina z njimi prepovedana (vsaj z nekaterimi vrstami).
Luskavci živijo v Aziji (tri vrste) in v Afriki (dve vrsti). Gre za samotarske živali, ki se družijo samo za parjenje. Znani so tudi po dolgem jeziku, ki je dolg skoraj toliko, kot njihov trup - z njim z lahkoto lovijo mravlje in termite. Poleg krivolova jih ogroža tudi krčenje njihovega življenjskega habitata.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi