Izmed vseh divjih živali, pred katerimi trepetamo, se lahko ljudje v resnici veliko bolj bojimo ene zelo majhne živali. Prebudi se s toplimi meseci …
Ali veste, katera je najbolj nevarna žival na svetu? Ne tigri ali krokodili, niti ne kače strupenjače ali pajki, pač pa - komar! Marsikdo bi mislil, da prvo mesto zasedajo klopi, ki so velika grožnja ljudem (ste slišali, kaj se v letošnjem letu dogaja v Tivoliju in na Rožniku?) Toda komarji sodeč po statističnih podatkih na leto po svetu ubijejo mnogo več ljudi.
Najbolj znana bolezen, ki jo prenašajo, je malarija, poleg nje pa še rumena mrzlica, mrzlica denga in encefalitis. Pa ste vedeli, da so za vse to krive ženske, človeško kri rade sesajo in okužijo namreč samo samice komarjev, medtem ko samcem bolj prija nektar.
Kakšne pa so številke? Po podatkih Svetovne zdravstvene organizicije samo zaradi malarije vsako leto po svetu umre 400.000 ljudi (medtem za dengo umre okoli 40.000 ljudi), med njimi je največ otrok, starih manj kot 5 let.
Ta bolezen se pojavlja v nekaj več kot 80 državah sveta, izjemno pogosta je na afriški celini. V Sloveniji ne pride zelo pogosto do hujših zapletov bolezni, ki jih prenašajo komarji (zgoraj omenjenih v našem okolju ni).
Pred nekaj leti je bilo pri nas nekaj primerov virusa Zahodnega Nila, s katerim se komarji okužijo s sesanjem okuženih ptičev, nato pa okužbo prenesejo na človeka. To je tudi edina bolezen, ki jo prenašajo navadni domači komarji.
Se je pa v zadnjih letih tudi pri nas razširil tujerodni tigrasti komar, ki prenaša nekatere druge tropske bolezni. "Prenosa teh bolezni v Sloveniji zaenkrat ne beležimo, obstaja pa možnost prenosa teh okužb na tigraste komarje s potnika po vrnitvi iz držav, kjer se te bolezni pojavljajo," so zapisali na NIJZ.