Veterinarji svarijo: kopanje v nekaterih vodah je za pse lahko zelo nevarno!

11. 7. 2024, 17:02 | Uredništvo
Deli
Veterinarji svarijo: kopanje v nekaterih vodah je za pse lahko zelo nevarno! (foto: Profimedia)
Profimedia

V teh dneh zelo prija vodna ohladitev, a previdno. Tako kot se vi ne boste vrgli prav v vsako vodo, tako tudi za pse kopanje vsepovsod ni priporočljivo. 

Kaj je boljšega na vroč poletni dan kot skok v hladno vodo? Prav nič, če je le voda primerna za kopanje. Nekateri psi obožujejo plavanje, drugi se raje samo malce namakajo, prav vsem pa prija osvežitev.

Pisali smo že o tem, ali je kopanje v morju za pse nevarno. Največkrat ne, če le poskrbite, da se pes slane vode ne napije in če ga po kopanju sperete s sladko vodo. Včasih pa je kopanje tudi nevarno in na to v teh dneh opozarjajo strokovnjaki Šolske veterinarske ambulante BIC Ljubljana. Zakaj? Zaradi cianobakterij!

"To so bakterije, ki so prisotne v skoraj vseh vodnih ekosistemih, lahko pa tudi na kopnem in v ekstremnih okoljih (puščave). Številne proizvajajo snovi, ki so koristne za ljudi, nekatere pa so strupene, saj proizvajajo strupene cianotoksine. Prepoznamo jih po zeleni, rjavi ali škrlatni plasti na površini vode, včasih lahko opazimo večje število poginulih rib ali drugih organizmov v in ob vodi," so zapisali na Facebook strani.

Nevesta mislila, da gre za navidezno poroko. Resnica je bila zanjo veliko hujša
Če v vodi opazite goščo, psa raje držite stran.

Če v vodi opazite goščo, psa raje držite stran.

Profimedia

Dodali so, da se te bakterije pogosteje pojavljajo na stoječih vodnih telesih kot v tekočih in da - če opazimo goščo na vodi - psu nikar ne pustimo, da se kopa, da to vodo liže ali pije ali ovohava mrtve živali v bližini (največkrat ribe). 

Dobra novica je, da so cianobakterije dobro vidne in to goščo je nemogoče spregledati. A če vas skrbi, da je vaš pes strupeno vodo pil, bodite pozorni na znake zastrupitve, ki se pojavijo v nekaj urah po zaužitju.

Na omenjeni ambulanti med simptomi izpostavljajo opotekanje, padanje, tresavico, slinjenje, bruhanje, težave z dihanjem, blede sluznice, izgubo teka ... "V teh primerih se je treba takoj obrniti na veterinarja, saj je smrtnost visoka, kljub intenzivni oskrbi," so še dodali.

Sprehajanje psa po asfaltu: ko je zunaj 30 stopinj, jih ima asfalt … (šokirani boste!)

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"