A. Ko. | 2. 8. 2022, 18:20
Morsko bitje, ki naj bi bilo tiho kot miš, v resnici spušča udarne zvoke (VIDEO)
Opazovanje podmorskega življenja človeka umiri. Vse je tako lahkotno, počasi in potiho. No, tole zadnje po najnovejših znanstvenih odkritjih lahko tudi ne drži.
Čeprav se podvodni svet zdi povsem tih, je resnica malo drugačna. Skoraj tisoč podvodnih bitij spušča takšne ali drugačne zvoke. Za morske pse in skate pa je doslej veljalo, da so tiho kot miške.
Znanstveniki pa so sedaj dokazali, da vsaj dve vrsti morski bičev (spadajo v družino skatov) spuščata zelo prepoznavne in nezgrešljive klike.
Morski biči so tista podvodna bitja, ki ima na koncu strupeno bodico. To uporabijo le redko, se je pa prav to zgodilo pri znanem avstralskem zoologu Stevu Irwinu. Skat ga je zaboden naravnost v srce, zaradi česar je Irwin umrl.
The legendary 'Crocodile Hunter' star died 15 years ago, and his family wrote heartfelt tributes — including daughter Bindi, who wishes her baby daughter Grace could've met her grandpa. 💔 https://t.co/swb1ryyQR4
— PawBuzz (@PawBuzz) July 23, 2022
Prav tako iz Avstralije pa prihaja najnovejše odkritje o tem podvodnem bitju. Posnetke, ki dokazujejo, kako glasni znajo biti skati (oglašajo se s prepoznavnimi kliki), so poleg Avstralije posneli tudi v Indoneziji.
To je najbolj presenetilo prav znanstvenike, ki s temi bitji preživijo ogromno časa. V enem izmed posnetkov so zvoki snemalca tako šokirali, da je svoje snemalno orodje spustil iz rok.
Tako je za National Geographic povedal švedski morski ekolog Lachlan Fetterplace. Ta deluje na švedski univerzi za agrikulturne znanosti, kjer so tudi izvedli omenjeno raziskavo. Ta je bila objavljena v dnevniku Ecology.
''To je samo dokaz, da ne vemo vsega. Smo leta 2022 in z opazovanjem narave je povsem možno odkriti nekaj še neodkritega.''
Pove Fetterplace, ki se vendarle sprašuje, kako je lahko do sedaj zgrešil nekaj tako očitnega. Ogromno časa namreč preživi pod vodo, obkrožen z morskimi bitji.
Kako morski bič proizvaja zvoke?
Sedaj je jasno, da proizvajajo zvoke, povsem neznanka pa je, kako jih ustvarijo. ''Nimajo glasilk in ni jasnega mehanizma, kako to počnejo,'' je povedal Fetterplace. Predvidevajo, da biči nekako ustvarjajo trenje oz. vakum.
Vprašanje, na katerega bo še težje najti odgovor pa je, kaj biči s svojimi kliki sporočajo? Z analizo zvokov so raziskovalci že ugotovili, da gre za frekvence, ki jih drugi biči slišijo. Zato predvidevajo, da gre za medsebojno komunikacijo.
A hkrati te zvoke slišijo tudi morski psi, zato znanstveniki ne izključujejo možnosti, da so ti kliki namenjeni medsebojnemu obveščanjo o bližini plenilcev.
Prav tako mogoče je, da prav s temi kliki biči skušajo plenilce odgnati stran. Odkritje je zagotovo fascinantno, a na tem mestu Fetterplace – ker so biči ogrožene živali - opozarja, naj to ne spodbudi množic, da bi odšle iskat te zvoke v naravno okolje.
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev