Visoke temperature so mnogo prezgodaj prebudile ranljiva bitja, ki potrebujejo pomoč

13. 2. 2024, 18:01 | Uredništvo
Deli
Visoke temperature so mnogo prezgodaj prebudile ranljiva bitja, ki potrebujejo pomoč (foto: Profimedia)
Profimedia

Pomlad še ni blizu, a živali svoj ritem prilagajajo temperaturam, ne datumu. Rezultat je žalosten – prostovoljci so našteli že ogromno povoženih bitij. 

Običajno je marec tisti mesec, ko se aktivirajo prostovoljci, ki jim ni vseeno za številne žabice, ki ob prebujanju in selitvi v mrestišča končajo pod avtomobilskimi gumami. Letos so se prebudile zgodaj, mnogo prezgodaj.

"Očitno so se prve dvoživke že zbudile. Upam, da jih bo napovedana ohladitev v začetku tedna ustavila, ker tole je res še zgodaj …" so zapisali na Facebook strani Pomagajmo žabicam. Ob tem so zaprosili vse, ki lahko, da pridejo pomagat.

Tudi iz Društva Beličnik so se oglasili, da so že opravili "prvi večer žabohoda" "To pomeni, da smo dvoživke reševali pred povozi na občinski cesti. Pravkar prebujene iz zimskega spanca, s praznimi želodčki, še mlahave in suhe, so se začele odpravljati na dolgo in nevarno pot čez številne ovire in mimo mnogih usodnih pasti do svojih mrestišč."

Dvoživke se najbolj aktivno in množično proti svojim mrestiščem selijo v večernem času, zato je takrat izvedenih tudi največ akcij. "Iz zemlje prilezejo točno takrat, ko se zvečeri in najbolj množično skakljajo čez cesto kaki dve uri, potem se selitev umiri," so zapisali na spletni strani Pomagajmo žabicam.

V lanskem letu so se k reševanju žab aktivno odzvale tudi nekatere občine. V Mestni občini Kranj so s tem namenom ob večerih za nekaj ur celo zaprli določene, najbolj z žabami obremenjene dele cest

Dvoživke so zelo pomembne za okolje in tudi odličen kazalnik stanja narave, saj so zelo občutljive na spremembe. Zelo dobro se je to pokazalo v Černobilu, ko so se žabe po nesreči vizualno močno spremenile

Žabe so tudi pomemben del ekosistema. So plenilci (njihova hrana so žuželke) in hkrati tudi vir hrane za ptice, vidre in ribe. Morda ne delujejo zelo pomembno, a znanstveniki pravijo, da bi njihovo izginotje porušilo ravnovesje v okolju.

https://www.metropolitan.si/zivali/zakaj-moja-macka-ne-mara-drugih-mack/

Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić