Uredništvo | 15. 11. 2024, 12:40

Volk iz Slovenije se je odločil za dolgo popotovanje, sprehodil se je vse do ...

Profimedia

Volkovi so sposobni prehoditi in preteči dolge razdalje, kljub temu pa ni povsem običajno, da jih opazijo tako daleč od svojega prvotnega ozemlja. 

Volk je v Sloveniji, poleg medveda in risa, ena izmed treh velikih divjih zveri. Vse tri so zavarovane s predpisi Republike Slovenije in tudi predpisi Evropske unije. Volk se človeku izogiba in v živo ga je skoraj nemogoče videti v naravnem okolju. 

Zato pa jih znanstveniki stalno spremljajo, med drugim zanimive informacije o volkovih lahko vidimo na Facebook strani Volk v Sloveniji, kjer so pred kratkim delili zanimivo novičko o volku, ki se je iz Slovenije odpravil vse do Nemčije.

"Zahvaljujoč tesnemu sodelovanju med slovenskimi in nemškimi genetskimi laboratoriji so raziskovalci potrdili, da gre za istega volka," so med drugim zapisali in poudarili pomen tovrstnih čezmejnih sodelovanj. Sistematično spremljanje volkov v Sloveniji se je pričelo leta 2010.

Po zadnjih podatkih (projekta Life Wolf Alps EU) je v Sloveniji med 86 in 110 volkov, ki tvorijo 14 tropov. Ponekod volkovi lokalnim prebivalcem povzročajo velike skrbi. "V prvi polovici prejšnjega desetletja se je število napadov volkov zmanjšalo, od leta 2017 pa število napadov volkov na domače živali (večinoma ovce in koze) narašča," so zapisali na omenjenem projektu. 

Ob tem so omenili še eno težavo, na katero se sicer ne opozarja zelo: križanje volkov in psov. V Sloveniji sicer ta pojav (še) ni tako resen kot v nekaterih drugih državah, so pa strokovnjaki tudi pri nas zaznali že dva tropa križancev.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču