Uredništvo | 18. 1. 2024, 13:05
So bili volkovi zares izpuščeni v naravo? (Odzvali so se strokovnjaki)
Pred nekaj dnevi se je v javnosti na podlagi izjav enega izmed županov začelo šušljati, da so bili trije volkovi na območju Jelovice izpuščeni v naravo. Ali to prav zares drži?
Zgodba se je začela z objavo, ki jo je na svojem Facebook profilu objavil župan občine Železniki Marko Gasser. "Danes sem se odpravil na kraj, s katerega mi je občan včeraj poslal fotografije volčjih sledi," začenja svoj zapis železniški župan.
In nadaljuje: "Izkazalo se je, da so okoli prostora, kjer je bilo parkirano vozilo, stopinje psa manjše širina šape 6 cm. Pa vendar so na isti lokaciji lepo vidne tudi sledi volka, ki so večje, širina šape 10 - 11 cm." Zapisal je še, da ne more dokazati, da so bili volkovi tam izpuščeni, da pa mu je vse skupaj sumljivo, sploh ob molku organov.
Sedaj so se oglasili z Zavoda za gozdove in komentirali namigovanja, ki so hitro zaokrožila po medijih: "V javnosti so se nedavno pojavile neresnične informacijo o izpustih volkov v naravo. Zavod za gozdove Slovenije še nikoli ni ali odlovil volkov za preselitev ali jih izpuščal v naravo."
Dodali so, da pa Zavod v okviru projekta LIFE WolfAlps EU project in nacionalnega monitoringa, skupaj s partnerji spremlja populacije volkov in s tem pridobiva pomembne informacije o gibanju in življenju volkov v Sloveniji.
Za razliko od volkov pri nas v okviru projekta Life Lynx redno poteka izpuščanje risov v naravo. Kot zadnjega so v aprilu v divjino izpustili risa Lukaša. "Ris prihaja s Slovaške in bo s skupno 17 izpuščenimi risi pomagal reševati Dinarsko-JV alpsko populacijo pred izumrtjem," so ob tem zapisali.
Trenutno na Gorenjskem s pomočjo kamer spremljajo premikanje štirih risov - treh samic in enega samca - ter nekaj mladičev. "Zgodbe doseljenih risov so navdihnile tudi pisateljico in ambasadorko risov, Deso Muck, ki je napisala knjigo Pogumni Maks, v kateri mladim bralcem predstavi izzive in radosti iz življenja risov," so še zapisali.
Pravljice imajo zelo pomembno vlogo pri sprejemanju določenih živali. Prav volku so številne pravljice, kjer je ta žival predstavljena kot zlobna in nevarna, naredile veliko škodo. Številni otroci se volkov bojijo, pred njimi imajo zadržke tudi odrasli. A v ZOO Ljubljana velikokrat v svojih objavah izpostavljajo, kako čuteča bitja so volkovi v resnici.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice