Pred dvema mesecema so lovci na Pohorju prvič opazili trop volkov, kar je bilo veliko presenečenje. A ne za strokovnjake, ki so to pričakovali.
Na Pohorju so se zadnja leta volkovi pojavljali le občasno, zato je trop volkov, ki ga je v kamero ujela stacionarna kamera, revirne lovce precej presenetil.
"Na tem območju bomo zbirali neinvazivne genetske vzorce, da bi ugotovil, od kod volkovi izvirajo, saj lahko po naravni poti premagujejo velike razdalje," so ob tem odkritju zapisali v Zavodu za gozdove Slovenije.
Dodali so, da so bili sicer volkovi svoj čas redno prisotni po vsej Sloveniji, sistematično preganjanje pa jih je močno zdesetkalo. Potem, ko so vrsto v 90.tih letih zavarovali, si je počasi vse bolj opomogla in danes opažajo povečano število volkov povsod po Evropi.
S tem pa se zopet med ljudmi širi strah, ki je največkrat povsem neutemeljen. Pravzaprav je povečano število volkov dobra novica tudi zato, ker so volkovi indikator zdravega gozdnega ekosistema, od katerega smo odvisni vsi prebivalci našega planeta.
"Velike zveri imajo v naravi nenadomestljivo vlogo, res pa je tudi, da lahko povzročajo konflikte z dejavnostmi, ki jih človek izvaja v prostoru (npr. živinoreja)," so zapisali na Zavodu za gozdove Slovenije, kjer že vrsto let iščejo rešitve in spodbujajo ukrepe za pomoč rejcem pri preprečevanju napadov zveri na domače živali.
Pa še eno zanimivost so izpostavili: ali ste vedeli, da imajo volkovi razvit sistem samoregulacije, ki jim prepričuje, da bi se na določenem območju preveč namnožili?