Vse na tebi je (že skoraj) umetno, zakaj mora biti krzno naravno?

6. 3. 2024, 17:01 | Uredništvo
Deli
Vse na tebi je (že skoraj) umetno, zakaj mora biti krzno naravno? (foto: Profimedia)
Profimedia

V 21. stoletju, ko je človek sposoben po svoji meri poustvariti že skoraj vse, se zdi nerazumljivo pobijanje živali za oblačila. A naravno krzno je za nekatere še vedno znak prestiža in elegance. Pa tudi ignorance! 

Živimo v svetu, ko je estetska kururgija postala dostopna in vsesplošno sprejemljiva. Tako zlahka spreminjamo svojo naravno podobo, a ko pride do oblačil, se naravnemu - krznu denimo - nekateri nočejo nikakor odreči. Daleč so časi, ko je bilo krzno edino oblačilo, ki pogreje v ledenih zimah, in prav tako so mimo časi, ko je krzno veljalo za prestiž.

"Pobijanje živali zaradi krzna in kupovanje le tega je v 21. stoletju odraz ignorance. Ignorance do trpljenja živih čutečih in zavedajočih se bitij, ter odraz sebičnosti. Zmoremo in znamo bolje," je jasna tudi Jadranka Juras, ki je to temo naslovila na svojem Facebook profilu, zraven pa objavila spodnji posnetek.

Poleg nazornih srce parajočih posnetkov filmček poda tudi nekatere šokantne informacije. Ste vedeli, da je povprečna življenjska doba živali, namenjenih za krzno, zgolj 8 mesecev

Osem zelo žalostnih mesecev, ki si ne zaslužijo naziva - življenje. Kajti živali so zaprte v majhnih utesnjenih kletkah na farmah, čakajoč na svoj bridki konec, svobode ne vidijo in ne občutijo nikoli. 

Farma minkov in razmere, v katerih živijo za krzno namenjene živali.

Farma minkov in razmere, v katerih živijo za krzno namenjene živali.

Profimedia

O tem, ali bodo krzneni izdelki kmalu preteklost, smo pred časom že pisali, a nekatera velika in priznana podjetja iz modne industrije se jim nočejo odreči. Gojenje živali za krzno so sicer že prepovedale številne evropske države, nobena med njimi pa ni šla še korak dlje - da bi prepovedala prodajo tovrstnih izdelkov.

Največ tovrstnih farm so v Evropi sicer v preteklosti imeli na Nizozemskem, Danskem, Finskem in Poljskem. Poleg Kitajske je bila Evropa največja 'proizvajalka' krzna, kar pa se v zadnjem desetletju vendarle premika. Po podatkih skupine Eurogroup for Animals se je - konkretno pri minkih - v Evropi leta 2014 za krzno gojilo 45 milijonov teh živali, leta 2021 pa 'samo še' 12 milijonov. 

V Avstriji zbirajo podpise za peticijo, s katero bi rešili zadnje 4 medvede, ki v Sloveniji živijo v zasebni lasti

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih