R.S. | 30. 11. 2023, 09:31
Po 86 letih našli žival, za katero so se bali, da je izumrla
Triletna misija je bila več kot uspešna.
Znanstveniki so se pred tremi leti odločili, da bodo poskušali najti Winstonovega zlatega krta, ki so ga nazadnje videli leta 1937. Mnogi so se bali, da je izumrl. Znanstvena misija je bila uspešna, saj so ga nazadnje našli - a pot do cilja ni bila najlažja.
Winstonov zlati krt živi izključno na sipinah v Južni Afriki. Rove, ki jih kopljejo v pesku, le redko zapustijo. Imajo izjemno izostren sluh in lahko zaznajo tudi najmanjše tresljaje. Vse to jim pomaga pri skrivanju, posledično pa jih znanstveniki težje najdejo. Gre za ogroženo vrsto, o kateri ne vemo veliko, poroča CBS News. Živali ogrožajo rudarski in stanovanjski projekti v bližini plaž, ki so njihov dom.
Another of the world's most wanted #lostspecies has been FOUND! After 2+ years of searching, our partners at @TheEWT have found De Winton’s Golden Mole, which hadn't had a confirmed sighting since 1936. More:https://t.co/GqneoTQgm4 pic.twitter.com/CnUe6mYm0B
— Re:wild (@rewild) November 28, 2023
Kako so ga našli?
Znanstveniki so že na začetku misije vedeli, da obstaja velika možnost, da krta sploh ne bodo našli. Leta 2020 so povedali, da iščejo nekaj, kar je dragocenejše od zlata. Zbirali so vzorce s sipin in v njih iskali sledi DNK. Na rove se niso mogli zanašati, ker podobne kopljejo tudi druge vrste zlatih krtov. Iskali so tam, kjer so jih pred slabim stoletjem nazadnje videli. Vsak dan so pregledali do 18 kilometrov habitata.
Analiza DNK je pokazala, da na območju živi več zlatih krtov. S pomočjo termovizijskih kamer so jih poiskali pod zemljo, pri iskanju pa je pomagal tudi borderski ovčar Jessie, ki ima izostren voh. Znanstveniki so bili zaradi najdbe presrečni, saj se je obrestoval triletni trud.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču