Špela Šimenc | 22. 6. 2024, 09:00
Z veterinarko o zavarovanju psov (vse, kar morate vedeti)
Kdor ima psa, mačko ali drugo žival, ta vsaj sem in tja obišče veterinarja. In ta tudi ve, da veterinarske storitve niso poceni že ob rednih pregledih, kaj šele tedaj, ko gre kaj narobe.
Ko hišni ljubljenček zboli ali se poškoduje, se ogromno ljudi znajde v veliki stiski. Ne samo psihični, ampak tudi ekonomski, kajti finančni stroški zdravljenja so lahko res zelo visoki. Ker se življenjska doba ljubljenčkov povečuje in ker starost prinaša svoje tegobe, se s tem slej ko prej sreča skoraj vsakdo.
Za take primere že nekaj desetletij obstaja zavarovanje malih živali, ki pa je predvsem v zadnjem obdobju v porastu. Hišnih ljubljenčkov je čedalje več, njihov status se je spremenil (psi – vsaj povečini – niso več čuvaji, ampak družinski člani) in želimo jim ponuditi kar najboljše življenje.
Pogovarjali smo se z veterinarko Matejo Pirc, ki se na Zavarovalnici Triglav ukvarja prav z zavarovanjem malih živali. Sogovornica pravi, da pri tem močno prednjačijo psi, zato se bomo v tem članku posvetili njim. Ocenjuje, da je na ravni Slovenije trenutno zavarovanih okoli 10 % vseh psov in poudarja, da je zavarovanje živali del odgovornega skrbništva: "Dokler ne pride do neke večje zdravstvene problematike, se niti ne zavedamo, da je to lahko ogromen strošek. Potem pa kar naenkrat pride do poškodbe ali bolezni, stroški se pričnejo seštevati v tisočih evrih in nastane velik problem."
V praksi opazi tudi, da se za zavarovanje psov več odločajo ljudje iz urbanega okolja, najverjetneje zato, ker se pasji lastniki tam bolj intenzivno srečujejo in pogovarjajo, bolj so vključeni v pasje šole in tako informacija hitreje zaokroži.
Ali lahko zavarujemo vsakega psa?
Preden se odločite za sklenitev zavarovanja, se je treba vprašati, ali vašega psa sploh lahko zavarujete. "Na splošno lahko zavarujemo živali od 2. meseca pa do 7. leta starosti. To velja za zavarovanje na novo, potem ko je pes ali mačka enkrat zavarovan, pa zavarovanje velja skozi celotno življenjsko obdobje, do pogina oz. evtanazije," pravi Pirčeva. Pes je lahko pasemski ali mešanček (rodovnik ni pogoj), mora pa biti zaščitno cepljen proti kužnim boleznim, čipiran in vpisan v register psov (kar je sicer tudi zakonsko obvezujoče), to velja tudi za mačke (kjer čipiranje še ni zakonsko obvezujoče).
Najpogosteje pasji lastniki sklepajo osnovno zdravstveno zavarovanje (obstaja več paketov z različnim obsegom zavarovalnih kritij). Pes mora biti ob vzpostavitvi zdravstvenega zavarovanja zdrav, se pa ob uveljavljanju kritja preveri, da ne gre za diagnoze ali bolezni, ki segajo v preteklost. "Sem sodijo tudi določene bolezni, ki so dedne oz. prirojene narave, ki jih ima žival že od rojstva ter pasemske predispozicije, kot npr. displazija kolkov in komolcev," razloži Mateja Pirc. Omeni še brahicefalični sindrom pri t. i. kratkogobčnih pasmah (mops, francoski buldog …), ki zaradi same anatomije in ekstremne vzreje ne morejo več normalno dihati – tega denimo, ko mora pes na operacijo zaradi anatomskih težav, zdravstveno zavarovanje ne krije.
Pa so pasme, ki jih lastniki bolj pogosto zavarujejo? Naša sogovornica pravi, da te pasme sovpadajo s podatki Centralnega regustra psov, gre za najbolj pogosto zastopane predstavnike, kot so mešanci, francoski buldogi, nemški ovčarji, bernski planšarji …
Omejitve tudi pri nevarnih pasmah
'Nevarne pasme psov' so izraz, ob katerem marsikateremu strokovnjaku zaledeni kri. Številni namreč menijo, da nevarna pasma ne obstaja, obstajajo pa nevarni lastniki psov. Kljub temu pa je neizpodbitno dejstvo, da je škoda ob ugrizu med pasmami zelo različna. Zato imajo tudi v Zavarovalnici Triglav seznam nevarnih pasem (določi jih njihova strokovna služba), ki jih ni mogoče zavarovati za dodatni riziko za odgovornost – če pes nekoga ugrizne, poškoduje, če povzroči prometno nesrečo …
Iz tega zavarovanja so izključeni ameriški pitbull terier, ameriški staffordshirski terier, staffordshirski bullterier, bullterier, neapeljski mastif, bordojska doga, argentinska doga, rottweiler, doberman, fila brasileiro, bandog, ameriški bulldog, kavkaški ovčar, mastif, cane corso, češkoslovaški volčjak, saarlosov volčjak in tosa inu. "Pa ne zato, ker bi bile to nevarne pasme same po sebi, pač pa zaradi njihove anatomije. Če pride do ugriza, lahko povzročijo obsežnejšo poškodbo, kot pa na primer čivava," obrazloži sogovornica.
Ko se veterinarski stroški seštevajo v tisočih evrih …
Na vprašanje, kdaj je najbolje zavarovati psa, je Mateja Pirc povsem jasna. Njen zlat nasvet se glasi takole: "Najbolje je zavarovati mladička. Zakaj? Zato, ker je takrat še zdrav, premija je bolj ugodna, pa tudi karenca, čakalne dobe, lepo že vmes potečejo." Karenca je sicer 3 dni za nezgodo, 14 dni za bolezen, pri ortopediji, zdravljenju raka in nadstandardnih storitvah pa je 180 dni.
Žal je tako, da je takrat, ko pride do bolezni ali poškodbe, za razmišljanje o zavarovanju prepozno. Pirčeva v praksi vidi ogromno primerov, sploh pri srednjih in večjih psih, ko pride do poškodb kolen in zneski za take operacije se pričnejo pri 1500 evrih: "Ti stroški naraščajo in to so storitve, ki jih bomo vedno potrebovali. Psi so naši družinski člani, zanje bi naredili vse in hude so stiske, ko jim ne moremo omogočiti zdravljenja. Veterinarska stroka izjemno napreduje in drži korak s humano medicino, imamo možnost napredne diagnostike, toda vse to stane. Tudi če je kuža danes mlad in zdrav, je ravno to pravi čas za razmišljanje o zavarovanju."
Mesečni strošek zavarovanja
Koliko nas bo na mesec stalo zavarovanje psa je zelo odvisno od sklenjenega paketa, cena je odvisna od izbranih kombinacij, prične se pri 15 evrih na mesec. Osnovnemu zdravstvenemu zavarovanju lahko priključimo številna dodatna zavarovanja (samostojno se edino lahko sklene še zavarovanje za primer pogina, tukaj kritje velja do 10. leta starosti).
Med dodatnimi riziki smo že omenili odgovornost, sogovornica pa izpostavi tudi asistenco na območju Slovenije ali Evrope, ki nudi organizacijo ali kritje stroškov prevoza do najbližje veterinarske ustanove (če se vam na primer na sprehodu kaj zgodi), informacije o najbližjih veterinarskih ustanovah, pasjih hotelih, sprehajalcih, pomoč v primeru, da se je pes izgubil in podobno.
Zavarovanje lahko razširimo na prevoz, kjer gre za dodatno kritje škode, ki se zgodi v času prevoza (prometna nesreča, bolezenska stanja). "V zadnjem obdobju opažamo, da lastniki to kritje kar precej dodajajo zraven. Vendarle smo več v avtomobilih in ljubljenčki so več na poti z nami," pravi Mateja Pirc. Če potovanja vključujejo tujino, je smiselno vključiti tudi to dodatno zavarovanje.
Še kar nekaj drugih možnosti zavarovanja živali obstaja, ob vsem tem pa je dobro preveriti vaše obstoječe zavarovanje, da se v določenih točkah ne prekriva z na novo sklenjenim. Denimo v sklopu avtomobilskega zavarovanja, je vključeno minimalno kritje za žival v primeru prometne nesreče, prav tako sklenjena odgovornost zasebnika vključuje denimo situacijo, da pes nekoga ugrizne. Včasih je nekaj tega vključevalo tudi zavarovanje nepremičnine, kar pa danes povečini ne velja več.
Zavarovati psa ali ne? To je odločitev vsakega posameznika, a dejstvo je, da slej ko prej določeni veterinarski stroški bodo nastali. Razmislite, kakšen je vaš finančni položaj in ali boste lahko financirali zdravljenje psa. V vsakem primeru je dobro imeti 'skrito nogavico' (na kakršenkoli način že), iz katere boste v takih primerih poskrbeli za vašega ljubljenčka.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču