Uredništvo | 23. 2. 2024, 12:06
Končuje se izredno uspešen projekt ohranitve risov - veste, koliko se jih sprehaja po naših gozdovih?
Konec marca se končuje projekt Life Lynx, katerega osnovni namen je ohranitev risov v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah. V slovenske gozdove je pripeljal 18 novih risov.
Projekt Life Lynx, ki je potekal od leta 2017, ni samo pripomogel k ohranitvi risov v našem okolju, pač pa je tega skrivnostnega prebivalca gozdov tudi približal ljudem.
Pogosto so njihove kamere pokazale utrinke, ki jih človek v gozdu ne bi nikoli videl na lastne oči. Se še spomnite risa Bliska med prehranjevanjem? Opazovali smo denimo lahko tudi, kako poteka zanimivo opremljanje risov s telemetrično ovratnico.
Prvi preseljeni je bil ris Goru, ki se je odlično asimiliral v našem okolju, saj je postal že dedek, po zadnjih informacijah naj bi zaplodil štiri legla. Vsega skupaj je projekt v sedmih letih preselil 18 risov - 6 na Hrvaško, 6 v slovenske dinarske gozdove in 6 v Julijske Alpe.
Strokovnjaki ob zaključku projekt ocenjujejo kot uspešen. Kot je v oddaji Pogled v znanost na Ars-u dejal dr. Miha Krofel z Biotehniške fakultete v Ljubljani, ki se je skoraj sedem let ukvarjal s tem projektom, je glavni cilj (preprečiti ponovno izumrtje risa) dosežen.
Dodal je, da so naredili tudi prvi korak k dolgoročni viziji - povezati posamezne populacije risov po evropskem prostoru, da v prihodnje ne bi bilo več potrebe po teh dokaj dragih (projekt je bil sofinanciran s strani Evropske Unije) in zelo zahtevnih projektih.
Ob začetku projekta je bilo v Sloveniji stanje zelo kritično, saj je v gozdovih živelo vsega skupaj 20 odraslih osebkov. Po zadnjih analizah se je številka v teh letih dvignila na 50 odraslih osebkov. Večina preseljenih risov se je uspešno vključila in danes strokovnjaki poročajo o že tretji generaciji mladičev.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc