V Zagrebu so sprejeli odločitev, da mesto letos ne bo financiralo ognjemeta, ob tem pa upajo, da bo njihovemu zgledu sledilo še več hrvaških mest.
Pred nedavnim smo pisali o odločitvi Opatije, da bodo letos denar namesto za ognjemet namenili pomoči potrebnim živalim. Ob tem so razveselili tudi vse tiste druge, lastniške živali, ki pomoči sicer ne potrebujejo, potrebujejo pa predvsem decembrski mir. Poleg tega tudi vse živali v hlevih in vse divje živali. Če je december za ljudi najlepši mesec v letu, pa je za živali ravno obratno. Poki in svetlobni efekti jim povzročajo izjemno stisko, december je čas, ko se zgodi največ pobegov od doma, znani so številni pogini ptic in še bi lahko naštevali.
Vse daljša je vrsta mest, ki se odločajo, da denarja ne bodo več 'metali v zrak'. Pred kratkim so to sporočili tudi iz Zagreba, kar je na novinarski konferenci potrdil župan Tomislav Tomašević. "Lani smo skupaj s številnimi drugimi mesti v državi sprejeli odločitev, da novoletnega ognjemeta ne bomo financirali iz proračuna, in to prakso nameravamo nadaljevati tudi v prihodnje," je dejal Tomašević. Kako pa je v Sloveniji? Številna mesta so se ognjemetom v prejšnjih letih že odpovedala, a Ljubljane ni med njimi in je po najnovejših podatkih tudi letos ne bo, saj njihov praznični program vključuje tudi 5-minutni silvestrski ognjemet.
Kako lahko živalim pomagamo lažje prebroditi ta čas? Divjim zelo težko, medtem pa hišnim ljubljenčkom stres lahko zmanjšamo. Če je le mogoče, psa ali mačko prestavimo v dobro izoliran prostor, lahko prižgemo glasbo, predvsem pa živali ne pustimo same. Na sprehod se odpravimo v urah, ko še ne poka in če je to mogoče, stran od urbanih površin. V tem času imejmo pse in mačke pod nadzorom in zunaj hiše vedno na povodcu.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/divji-petelin-gozdna-zival-ogrozena-vrsta/
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven