Imate tudi vi doma mačko, ki se stalno zaganja za svojim lastnim repkom? Lahko gre za igro, lahko je radovedna, lahko pa tako obnašanje nakazuje tudi na stres.
Mačji rep je zelo zgovoren del telesa. Obstaja vsaj 10 različnih položajev in tudi vsak izmed njih ima svoj pomen. Visoko dvignjen rep sporoča, da je mačka samozavestna in prijazna, pozitivne vibracije sporoča tudi rep, oblikovan v vprašaj. Na drugi strani rep med tačkami ali okoli telesa ovit repek ne sporočata ničesar dobrega - mačka je prestrašena ali se ne počuti dobro.
Kaj pa pomeni, če mačka lovi svoj rep? Za tem se skriva več različnih razlogov. Mačke so po naravi radovedne in predvsem mlajšim je lovljenje repa zelo ljuba igra.
Repek trepeta, se premika, nikoli ga ne morejo povsem ujeti in vse to ga dela zelo privlačnega. Poleg tega so mačke plenilke (in to tako uspešne, da so jim v določenem delu Nemčije v določenem obdobju z zakonom prepovedali zunanji izhod). Imajo močan lovski nagon in uživajo v lovljenju - če ni drugega, pa lovijo svoj lastni rep.
Včasih pa mačke to počnejo preprosto iz dolgčasa in zato, ker imajo preveč energije, ki jo morajo nekam usmeriti. Morda vam vaša mačka s tem sporoča, da nima dovolj mentalne in fizične stimulacije ter da si morate vzeti več časa zanjo.
Redko - vendar se zgodi - pa lovljenje repa nakazuje na bolj resne, zdravstvene težave, ki zahtevajo pomoč strokovnjaka. Lahko vedenje nakazuje na alergije, kožne težave, okužbe ali celo nevrološke težave. Na pomoč veterinarja se je smiselno obrniti, ko mačka to počne pogosto, kompulzivno, če se ob tem grize ali celo povzroča poškodbe.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih