Uredništvo | 6. 10. 2023, 08:31

Zakaj prvi hibrid med psom in lisico znanstvenike spravlja v skrbi?

posnetek zaslona/Youtube

Gensko testiranje je potrdilo, da je žival, ki so jo poškodovano lokalni prebivalci našli ob cesti, prav zares hibrid med psom in lisico. Zanimivega odkritja se niso razveselili znanstveniki. 

Ko so pred nekaj dnevi rezultati genskega testiranja potrdili, da je ob cesti najdena poškodovana žival res hibrid med psom in lisico, se je to večini zdelo zelo zanimivo in nenavadno. A znanstvenikom se ta zgodba iz Brazilije zdi strašljiva in skrb vzbujajoča. Dr. Jacqueline Boyd z univerze v Rotterdamu pravi, da je to živ dokaz vedno večje interakcije med divjimi in udomačenimi živalmi. 

Profimedia

Glede na to, kako agresivno človek posega v habitat divjih živali, to sploh ni presenetljivo. A to s seboj prinaša tudi nevarnost. Ko se parijo domače in divje vrste, se med njimi prenašajo tudi bolezni in dolgoročno to ne pomeni nič dobrega. A vendarle znanstveniki poudarjajo tudi, da gre pri t. i. doximu res za nenavaden primer, edini doslej dokumentiran. Biolog Roland Kays je ob odkritju komentiral, da je to podobno, kot bi človek ustvaril živega hibrida s šimpanzom.

Kaj se je zgodilo z dogximom, ki je od novembra 2021 živel v brazilskem rezervatu? Pred dvema mesecema so tamkajšnji mediji poročali, da je poginil. Razlog ni znan. Je pa znanih nekaj drugih njegovih značilnosti. Lajal je kot pes in plezal po drevesih kot lisica, bolj kot pasja hrana pa so mu teknile podgane in jedi, ki gredo v slast lisicam.

Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi