Uredništvo | 30. 5. 2023, 18:08
Zakaj se te dni kadi in vali dim iz jaškov primorskih mest?
Če te dni na Primorskem zagledate dim, ki se vali iz kanalizacijskih jaškov, ni potrebe po klicanju pomoči. Gre za vsakoletni postopek, s katerim preganjajo za domačine precej nadležno žival.
Iz Okolja Piran so javnost opozorili, da te dni izvajajo prvo letošnjo zatiranje ščurkov in drugih insektov z obrizgavanjem in toplim zamegljevanjem jaškov na celotnem javnem kanalizacijskem omrežju občine Piran. To je tudi razlog dima, ki prihaja iz jaškov. Kot je razvidno iz komentarja pod objavo, se domačini v letošnjem letu soočajo s precejšnjim številom teh živali, ki je zagotovo neprijetna tudi za turiste.
Topli meseci so razmnoževanju ščurkov izjemno naklonjeni. Običajno jih človek opazi tedaj, ko so se uspeli že dodobra namnožiti. Ščurki veljajo za veliko nadlogo, prenašajo pa tudi nekatere povzročitelje bolezni, kot so tuberkoloza, kolera, tifus, diareja ...
Najboljša preventiva v hišah je, da ščurki nimajo dostopa do shrambe in da je vsa hrana tesno zaprta.
Njihova 'prednost' je velika odpornost proti insekticidom in strupom. Po izkušnjah nekaterih so učinkoviti naravni pripravki, ki vsebujejo vsestransko sodo bikarbono (in sladkor), limonov sok, malo manj naravna (a še vedno boljša od strupa) in učinkovita pa naj bi bila tudi uporaba mehčalca. Ta ne deluje na daljavo, pač pa je treba z njim ščurke popršiti. Glede na to, da so nočne živali, zna biti to kar zalogaj.
V naseljih se s ščurki borijo in jih zatirajo na različne načine. Zgoraj omenjena profesionalna dezinfekcija z obrizgavanjem in toplim zamegljevanjem (spuščanje insekticidnega aerosoloma) jaškov 'obdela' površine, kjer se ščurki največ gibljejo in skrivajo. Strokovnjaki pravijo, da je ta način najbolj učinkovit, če se ponovi čez od tri do štiri tedne. A kot smo zapisali že zgoraj - brez vzdrževanja ustrezne higiene se bo nadloga hitro spet pojavila.