Uredništvo | 13. 2. 2024, 12:51

Žalosten prizor na znani plaži na Dugem otoku

Profimedia

Marsikoga so razžalostile fotografije, ki jih je domačin posnel na plaži Sakarun na Dugem otoku. Tudi strokovnjaki še ne znajo točno razložiti, kaj se je zgodilo. 

Na najbolj znani plaži Dugega otoka so pred kratkim našli kar 12 želv - glavatih karet. Številne med njimi so bile že poginule, nekaj se jih je še borilo za življenje. Po poročanju hrvaških medijev, je vest objavil domačin s Salija, Vedran Petešić. Prizor je opisal kot zelo šokanten, saj so bile nekatere izmed želv še "na pol žive".

Po besedah ​​direktorja javnega zavoda za varstvo narave Zadarske županije Damirja Perića natančno število poginulih želv ni znano. Kot tudi ni znano, kaj točno se je zgodilo. 

Glavata kareta je v Jadranu pogosta vrsta želve.

Glavata kareta je v Jadranu pogosta vrsta želve.

Profimedia

Zaenkrat je to zgolj ugibanje, a Perić meni, da je kriv 'orkanski' jugo, ki je zadnje dni pustošil po Jadranu. Po njegovih besedah ni nenavadno, da želve v zimskem času v takih razmerah doživljajo stiske, ki so lahko tudi usodne.

Karete nameč prezimujejo na morskem dnu in če jih kaj preseneti, se v napol budnem stanju ne znajdejo dobro in nemalokrat končajo na obali. Najdene karete s Sakaruna so bile prepeljane v za to pooblaščeno veterinarsko ambulanto v Zadar, kjer bodo naredili obdukcijo. Znanstveniki močno upajo, da bo dala odgovore na ta žalosten dogodek.

Je za pogin res kriv orkanski jugo?

Je za pogin res kriv orkanski jugo?

Profimedia

Glavata kareta spada med zaščiteno vrsto in je ena najbolj ogroženih morskih živali v Sredozemlju. Zraste do kar enega metra v dolžino, njeno znanstveno ime pa je Caretta caretta.

Njihovo število so najbolj zdesetkali izguba habitata, onesnaženost in ribolov. Med aprilom in novembrom so te želve redne gostje tudi v slovenskem morju.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc