Uredništvo | 1. 11. 2024, 12:15
Žalovanje in spomin na pokojne hišne ljubljenčke: družba tega še vedno ne razume
Dan spomina na mrtve marsikomu v spomin prikliče tudi hišne ljubljenčke, ki so že odšli za mavrico in ki so v življenje prinesli toliko lepega. A zakaj mora tovrstno žalovanje potekati v tišini?
Vedno več hišnih ljubljenčkov imamo in ti so vedno pogosteje del družine (čeprav je povsem nerazumljivo, zakaj se ob tem dogaja toliko žalostnih zgodb mučenja in zlorab). Kljub temu pa je žalovanje za hišnim ljubljenčkom še vedno proces, ki ga določen del družbe ne razume.
Strokovnjaki poudarjajo, da gre za povsem resnično in globoko izkušnjo, ki je za marsikoga lahko primerljiva z bolečino ob izgubi družinskega člana. Ljudje potrebujejo prostor in čas za procesiranje te izgube, ki pa ga velikokrat ne dobijo.
Številni na primer normalno hodijo v službo, saj ne delodajalec in ne sodelavci ne razumejo njegove bolečine. Zato je stiska žalujočega še večja, saj izgubo velikokrat predeluje v tišini, sam s seboj. Zelo pogoste so tudi opazke v smislu: "Saj si boš kupil novega", ki so popolnoma neprimerne.
Pred časom smo se o žalovanju za hišnim ljubljenčkom pogovarjali s strokovnjakinjo Janjo Dermastja, ki je takole opisala svoje izkušnje: ʺNekako je tako, da si prvi ali drugi dan še lahko žalosten, ko pa čez en mesec rečeš, da žaluješ za kužkom, hitro kdo navrže: 'Kaj je s teboj, saj si lahko kupiš novega, v zavetišču jih je ogromno' … ʺ
Kako pa reagirati, ko znanec ali prijatelj izgubi hišnega ljubljenčka? Janja Dermastja ne priporoča nasvetov, niti tolažbe v smislu, da vemo, kako se nekdo počuti - ker ne vemo. Prav tako niso primerni nasveti v smislu: "Saj bo bolje". Po njenem nasvetu ponudimo prisotnost in to je največ, da lahko v danem trenutku storimo.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču