To, da so mačji mladički najbolj ljubka bitja na svetu, ni nobena skrivnost. A te prikupne kepice imajo še kar nekaj manj znanih posebnosti.
Se tudi vam skoraj vedno znova stopi srce, ko vidite mačje mladičke? Čudovito je opazovati, kako se mala kepica počasi spreminja v čedalje večjega mucka in česa vse so še sposobna ta bitja naučiti.
Pa ste vedeli, da so mačji mladički tudi zelo posebni? Da se na primer vsi rodijo z zaprtimi očmi in imajo zaprte še od osem do dvanajst dni? Pri dveh tednih so oči pri vseh že široko odprte in prav vsi imajo oči modre barve.
Modre zato, ker melatonin (pigment, ki vpliva na barve) njihove oči doseže šele med sedmim in dvanajstim tednom starosti. Takrat potem običajno potemnijo (pri belih mucah, ki so v veliko primerih tudi gluhe, pa oči večkrat ostanejo modre).
Prav tako se mačji mladički skotijo gluhi in njihova ušesa se jim 'odprejo' med drugim in tretjim tednom starosti. Ker ne vidijo in ne slišijo, je mačjim novorojenčkom najbolj pomembno čutilo voh, s katerim se v prvih dneh navigirajo po svetu.
Ta navigacija v prvih dneh seveda niti ni potrebna, kajti novorojeni mucki spijo kar 22 ur na dan. Razlog? Za razvoj potrebujejo rastni hormon, ta pa nastaja samo med spanjem. Prav tako v prvih dneh ne znajo uravnavati temperature, zato so vedno tako prikupno stisnjeni k mami.
Čeprav ne velja več, da eno pasje ali mačje leto pomeni sedem človeških, pa nekako velja, da se maček v prvem letu razvije toliko kot človek v 15 letih! Povprečno je v mačjem leglu od tri do pet mladičev, rekord pa je kar 19 mladičkov!