Uredništvo | 15. 8. 2024, 09:45
Zanimiva posebnost, ki je o kengurujih zagotovo ne veste
Kenguruji so izjemno zanimive endemične živali iz Avstralije. So tudi tamkajšnja maskota. In čeprav gre za izjemno hitro in gibčno žival, imajo pri gibanju eno veliko omejitev.
Ste vedeli, da se kengurujček rodi velik le za en palec oz. kot en fižolček? Taki počivajo v materini vreči in se tam naprej razvijajo, preden začnejo raziskovati zunanji svet, mine devet mesecev.
To je le ena zanimiva lastnost teh simpatičnih avstralskih 'skakačev'. A čeprav se zdijo zelo hitro in gibčni (kar tudi so), pa v vse smeri njihovo gibanje vendarle ni tako spretno - kenguruji se namreč ne morejo gibati nazaj.
To jim onemogoča njihova anatomija, v prvi vrsti oblika nog. Njihove močne in dolge zadnje noge so v kolenih in gležnjih prilagojene za skakanje in oblikovane tako, da je skakanje naprej zelo učinkovito, nazaj pa nemogoče.
Prav tako je 'krivec' za omenjeno omejitev pri gibanju njihov močni rep, ki je zelo pomemben za ravnotežje in stabilnost, hkrati pa je to tudi ovira, ki onemogoča premikanje nazaj.
Ne nazadnje pa je tudi njihovo osnovno gibanje - skakanje. Sprednje noge uporabljajo zgolj pri počasnem premikanju, a tudi to gibanje je omejeno samo naprej. Ste vedeli, da lahko skačejo s hitrostjo 60 kilometrov na uro, v enem samem skoku pa preletijo razdaljo devetih metrov?
Vse to pa jim uspeva ob samo rastlinski prehrani. Jedo predvsem travo, liste in poganjke. Posebne bakterije v njihovih želodcih jim pomagajo prebaviti celulozo iz rastlin. Pa še to - čeprav morda ne delujejo, so kenguruji tudi izjemno dobri plavalci. Plavanje je velikokrat tudi njihov način bega pred plenilci.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem