Osli niso samo trmasti, so še veliko več, kot pravi ta stereotip. Ker so vztrajni in potrpežljivi, je to hitro izkoristil človek in marsikje to ubogo žival neizmerno mučil.
"Ne bodi trmast kot osel." Ali pa: "Kakšna oslarija." To sta samo dve oznaki, ki na osle mečeta slabo luč, čeprav so v resnici zelo prijetne, vztrajne, potrpežljive in nezahtevne živali. Ki pa jih je na žalost v veliko primerih zasužnjil človek.
V našem okolju je bil največkrat osel dober samo kot delovna, tovorna žival, ponekod je to še vedno. Tudi za namene turizma. Vse glasnejši so na primer pozivi živalovarstvenih organizacij po prenehanju izkoriščanja, ki se dogaja na grškem Santoriniju.
Medtem pa se po svetu soočajo še z eno vrsto izkoriščanja te živali. Pred časom smo pisali o tem, da vsako leto pobijejo na milijone oslov. Zakaj? Zato, ker je njihova koža izredno cenjena v alternativni medicini, kjer iz nje pridelujejo želatinasto snov, ki se ji reče ejiao in naj bi bila vir mladosti in zdravja.
Ponekod pa osli živijo mirno in svobodno življenje ob ljudeh, ki v teh živalih vidijo čudovita, sočutna bitja. Pogosto nas z njihovimi prizori razveseljujejo na Posestvu Valdek, kjer so pred kratkim objavili zelo zanimivo vest - ste vedeli, da preveč trave oslom lahko škodi?
"Na sliki del naše družine uživa v slami, ki jo imajo skoraj tako radi kot svežo travo, je pa zanje bistveno bolj koristna. Še veliko več lahko o osličkih in drugih živalih izveste na obisku pri nas," so zapisali ob zgornji fotografiji.
Še več zanimivosti pa so zapisali na spletni strani Oslarija: ste vedeli, da udomačen osel lahko živi 47 let? Da jih je na svetu okoli 44 milijonov? In da se križancem med oslico in žrebcem reče mezeg? Pa še ena zanimivost: tako mezeg kot mula sta neplodna.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih