Uredništvo | 18. 6. 2024, 15:43
Zapis za vse starše, katerih otroci sobivajo s psom
Odraščanje v družbi psa je nekaj najlepšega, vse dokler se ne zgodi kaj nepredvidljivega. Ali drži, da ima pes kosmata ušesa in da mu ne moremo popolnoma zaupati?
Ali otroke, sploh majhne, pustiti v neposredno bližino psov, je vprašanje, ki deli javnost prav tako kot tisto, ali dovoliti psu v posteljo ali ne. Nekateri menijo, da ima pes kosmata ušesa in lahko kadarkoli šavsne, drugi svojemu psu popolnoma zaupajo.
Ob tem, ko vsi mislijo na varnost otrok, pa večina pozabi na počutje psa. Kako se pes počuti, ko ga triletnik jaha kot konja? Ali ko ga deklica stiska za vrat, vleče za ušesa, ko se celo uleže v pasje ležišče? Splet je poln 'simpatičnih' fotografij otrok v družbi psov, ki so v resnici vse prej kot to.
Zakaj? Ker psi očitno kažejo znake nelagodja, t. i. miritvene signale, ki jih ljudje ne znajo prepoznati, vse dokler pes ni v taki stiski in se ne zna več drugače rešiti iz situacije, kot da zarenči ali celo šavsne. Če se to zgodi - ni kriv pes, nikoli ni kriv pes, ampak vedno njegov vodnik.
O tem so se pred kratkim razpisali tudi na Facebook strani Posvoji tačko: "Vedno mi pišete, kakšen je xy kuža z otročki. Ampak iskreno - v veliki meri je odvisno od vas. Za večino ugrizov v takšnih primerih je kriv otroček oz. starš." Ob tem vsem staršem polagajo na srce: dokler otrok ni sposoben pravilno reagirati sam, ste zanj odgovorni vi, ki ga učite pravilnega obnašanja in mej.
Pasja glavica in rep sta nedotakljivo področje, pasja posteljica pa je samo njegov varni prostor, kamor se pes lahko umakne. Na psa naj otroci ne plezajo, naj ga ne grabijo, objemajo, nosijo v naročju, pasje hrane se ne dotika, v njegov boks (če ga pes ima) naj otrok nima vstopa. Da se v psa ne mečejo stvari, pa verjetno ni treba poudarjati.
Novo na Metroplay: Težava, s katero se soočajo številni, ima rešitev: "Pacient že zvečer lahko normalno funkcionira"