V Zavetišču Horjul so povsem obupani zaradi situacije v zadnjem obdobju. "Težko je to gledati na daljavo, kaj šele v živo," je zapisala ena od njihovih sledilk.
V Zavetišču Horjul preživljajo težko obdobje, kar so delili tudi s svojimi sledilci na Facebooku: "Danes sprejetih 9 sesnih mladičev brez mam in en hudo poškodovan mladič - povožen. Pa komaj 18.00 je ura. Ne sprejemamo več, razen premajhnih za posege, poškodovanih in bolnih. Vsi drugi bodo sicer sprejeti/odlovljeni in po posegih (s/k, odprava zajedavcev, cepljenje ...) vrnjeni v okolje. Mi ne moremo več."
Zavetišča se soočajo s pravo poplavo mačjih mladičev, trpečih, poškodovanih, bolnih, številnim med njimi ne uspe preživeti. Ob tem so v Zavetišču Horjul objavili srče parajoče posledice, ki bi jih lahko preprečili. Kako? Z odgovornim skrbništvom, s sterilizacijo in kastracijo.
"Se komu zdi takšno trpljenje potrebno? Ponavljamo se kot lajne in nikamor se ne premaknemo. Sami sebi gremo na živce," so zapisali ob spodnjem posnetku (pozor, ni za občutljive).
Bi uganili, koliko mladičkov ima lahko samo ena nesterilizirana mačka? Povprečno leglo ene mačke obsega 3 do 6 mladičev, čeprav lahko nekatere mačke skotijo tudi več. Mačka lahko breja postane že pri 4 do 6 mesecih starosti, brejost pa traja približno 2 meseca (60 do 67 dni).
Ena mačka v svojem življenju lahko sama prispevala k rojstvu več deset mladičev (približno 50 do 150, odvisno od števila legel in mladičev v leglu). Če vključimo še njene potomce, ki se lahko tudi razmnožujejo, se ta številka hitro poveča. To je eden od razlogov, zakaj je sterilizacija oziroma kastracija tako pomembna za nadzor nad populacijo mačk.