Uredništvo | 13. 9. 2024, 15:14

V Sloveniji zaznani primeri mačje kuge: kaj moramo vedeti o bolezni?

Profimedia

Veterinarji iz okolice Litije poročajo o porastu mačje kuge, ki ni nedolžna bolezen. Je nevarna tudi za ljudi? Lahko svojega mačka zaščitimo? 

Veterinarska ambulanta Gaber je na svojem Facebooku sledilce opozorila na porast mačje kuge. Gre za zelo nalezljivo, virusno bolezen mačk, ki jo povzroča mačji parvovirus. Bolezen je še posebej nevarna za mlade mačke, mačje mladiče in necepljene odrasle mačke, saj ima lahko smrtne posledice.

Virus se prenaša predvsem preko stika z okuženimi mačkami, iztrebki, telesnimi tekočinami, okuženo opremo, hrano, vodo in celo prek človeških rok ali oblačil, če pridejo v stik z okuženo mačko. Lahko se prenaša tudi preko bolh.

Kot so zapisali v omenjeni ambulanti, je najboljša preventiva, zato - cepite svoje mačke. Cepljenje je 98 % uspešno in precej dobro zaščito mački zagotavlja že po 14 dneh. 

Znaki mačje kuge se kažejo kot bruhanje, driska, izguba apetita, zelo visoka ali zelo nizka temperatura in slabo splošno počutje živali. V nekaterih primerih, predvsem pri mladičih, lahko bolezen povzroči nenadno smrt brez očitnih simptomov.

Če opazite omenjene znake, ne odlašajte z obiskom veterinarja. Pomembno je vedeti še, da se virus na človeka ne prenaša. Običajna inkubacijska doba pri mačkah je od 5 do 7 dni. 

Kaj pa zdravljenje? "Pogin lahko preprečimo z ustrezno simptomatsko terapijo in nego. Mačke, ki jih ohranimo pri življenju nekaj dni, po navadi razvijejo ustrezne imunske obrambne mehanizme in tako premagajo okužbo. Z infuzijo nadomestimo izgubljene elektrolite in preprečimo nadaljnjo dehidracijo," pa so zapisali na spletni strani Mačje hiše.

Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković